Transport

OT Logistics: Otoczenie nie sprzyja

Ten rok jest dla grupy OT Logistics wyjątkowo trudny, co widać m.in. po spadającej wartości sprzedaży w każdym z czterech podstawowych biznesów.
Foto: materiały prasowe

To zwłaszcza konsekwencja systematycznie pogarszającej się sytuacji w zależnej firmie STK, która radykalnie obniżyła skalę świadczonych usług kolejowych i spedycji kolejowej. Co więcej, na rezultaty jej restrukturyzacji trzeba będzie jeszcze poczekać, o ile w ogóle one nastąpią. W tym kontekście trzeba przede wszystkim pamiętać o pogarszającej się od kilku kwartałów sytuacji w branży kolejowych przewozów towarowych w Polsce.

Dość stabilnie jest za to w spedycji morskiej, będącej kluczowym przedmiotem działalności zależnej firmy C.Hartwig Gdynia. Podmiot ten może być jednak wkrótce sprzedany. Zarząd OT Logistics w czerwcu rozpoczął negocjacje z wybranymi potencjalnymi kupcami. Kolejny biznes, którego znaczenie drastycznie spada, to żegluga śródlądowa. W grupie transportem rzecznym zajmowała się niemiecka firma Deutsche Binnenreederei, którą w połowie lipca sprzedano za 18,1 mln euro plus podatek VAT. Niezależnie od tego, jeszcze przed zawarciem umowy zbycia, biznes żeglugi śródlądowej odnotowywał spadki przychodów. Transakcje sprzedaży aktywów są obecnie istotnym elementem realizowanego w OT Logistics planu naprawczego. Mają one zwłaszcza zapewnić pieniądze na redukcję zadłużenia i przyczynić się do poprawy sytuacji płynnościowej. Grupa ma w planach również kolejne dezinwestycje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.