REKLAMA
REKLAMA

Transport

Zatrzymano byłego prezesa PKP Cargo

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymano w związku z podejrzeniem niegospodarności byłego prezesa i członków zarządu PKP Cargo.
Foto: materiały prasowe

Dziś na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zostali zatrzymani były prezes oraz członkowie zarządu PKP Cargo. Mają usłyszeć zarzuty niegospodarności, wskutek której spółka poniosła straty sięgające ćwierć miliarda złotych.

- Prowadzone przez lubelską prokuraturę śledztwo dotyczy zakupu przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V. Z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 miliony euro została zawyżona o ponad połowę - podała w oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Dodaje, że po przedstawieniu zatrzymanym zarzutów zostaną podjęte decyzje o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

PKP Cargo sfinalizowało zakup 80 proc. akcji Advanced World Transport, drugim co do wielkości towarowym przewoźniku kolejowym w Czechach, w maju 2015 r. Wartość transakcji wyniosła ostatecznie 427,3 mln zł. Wśród zatrzymanych prawdopodobnie jest Adam P., od lutego 2014 r. do grudnia 2015 r. prezes PKP Cargo. Z zajmowanego stanowiska zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym. Jako przyczynę podał wówczas „ważne powody, w szczególności osobiste". Twierdził wówczas, że przez blisko trzy lata brał udział w budowaniu międzynarodowej pozycji PKP Cargo. - Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej - uważał.

Adam P. na szefa PKP Cargo był wybrany w drodze konkursu 6 lutego 2014 r. Wcześniej, bo od lutego 2013 r., pełnił w PKP Cargo funkcję członka zarządu ds. finansowych, a potem p.o. prezesa. Od maja 2012 r. zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w PKP.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA