Technologie

Telekomy z miliardami czekają na aukcję

Sprzedaż udziałów w spółkach infrastrukturalnych to nie tylko korzyść dla akcjonariuszy, ale i dla fiskusa. Play już policzył podatek.
Foto: Adobestock

7,1 mld zł – Grupa Cyfrowy Polsat, 3,5 mld zł – P4 (Play), 0,9 mld zł – Orange Polska. Łącznie 11,5 mld zł warte były transakcje sprzedaży aktywów infrastrukturalnych sfinalizowane przez telekomunikacyjne firmy w tym roku. Kiedy Orange dostanie drugą ratę (w sumie ma otrzymać 1,37 mld zł), kwota ta urośnie do 12 mld zł. Gigantyczne transakcje polegające na sprzedaży udziałów w spółkach z masztami (Play, Cyfrowy Polsat) i światłowodami (Orange) to dobra wiadomość dla inwestorów giełdowych, ale też dla budżetu państwa.

Płacą i liczą

P4 za sprawą sprzedaży 60 proc. udziałów w spółce On Tower Poland na rzecz Cellnex Telecom wykazał w sprawozdaniu za I półrocze prawie 6,7 mld zł zapłaty, a zakończył ten okres z ponad 4 mld zł na koncie. Operacja miała też wpływ na zyski telekomu: jednostkowy zysk operacyjny skoczył do 6,6 mld zł, a zysk netto zamknął się sumą 5,24 mld zł. Operator wyliczył w sprawozdaniu podatek do zapłacenia w wysokości 1,26 mld zł. Z raportu wynika przy tym, że w tym czasie zapłacił fiskusowi około 195 mln zł. Czy będzie ciąg dalszy – do zamknięcia tego wydania nam nie odpowiedział.

Czy będzie ciąg dalszy – do zamknięcia wydania ukazującego się drukiem w piątek nam nie odpowiedział.

Późnym wieczorem w czwartek Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego P4 poinformowała w odpowiedzi na nasze pytanie, że „podatek będzie finalnie rozliczony/zapłacony w marcu 2022 roku". Dodała, że Play zapłaci podatek w Polsce.

- Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a CIT przychód ze sprzedaży udziałów podlega opodatkowaniu. Oczywiście przychód ten może zostać pomniejszony o koszty związane z nabyciem takich udziałów. Jednakże jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie należałoby zapoznać się ze szczegółami poszczególnych transakcji. Hipotetycznie możliwa jest przykładowo sytuacja, że wierzytelność z tytułu zapłaty za udziały zostałaby w jakiś sposób potrącona ze zobowiązaniami sprzedającego o zbliżonej wartości, w takiej sytuacji podatek z tej transakcji mógłby nie wystąpić lub być znacznie niższy – tłumaczy Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Według niego na finalną wysokość podatku może mieć wpływ wiele elementów. - Najlepiej dla spółki, zakładając, że otrzyma ona gotówkę z tej transakcji, byłoby w ciągu roku ponieść wydatki, które zrównoważyłyby przychód. Ważne jest przy tym, że muszą to być wydatki, które będzie można zaklasyfikować do kategorii „zyski kapitałowe". Jest to bowiem odrębne źródło przychodów w CIT, do którego zalicza się m.in. przychody ze sprzedaży udziałów, które można obniżyć o koszty tylko z tej samej kategorii, np. koszt wypłaconych odsetek od pozyskanych pożyczek. Wydaje się również, że takim wydatkiem byłyby koszty poniesione na zakup częstotliwości 5G – dodaje Robert Nogacki.

Już w drugim półroczu transakcje sprzedaży aktywów infrastrukturalnych sfinalizowały Grupa Cyfrowy Polsat oraz Orange Polska. Grupa Zygmunta Solorza podała na razie, że w związku ze sprzedażą 99,99 proc. udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura jej wynik operacyjny powiększony o amortyzację jednorazowo zwiększy się o 3,6-3,7 mld zł.

Jaki będzie wpływ transakcji na wysokość podatku dochodowego i wynik netto – na razie nie wiadomo. Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, stwierdza jedynie, że jako firma polska płaci podatki w kraju w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Orange sfinalizował sprzedaż 50 proc. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje na rzecz APG 31 sierpnia. W ramach pierwszej raty otrzymał około 897 mln zł. – Podatek na pewno zapłacimy we wrześniu br. Na razie nie możemy określić jego dokładnej wysokości dlatego, że czekamy jeszcze na interpretację organów podatkowych – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Ponaglanie aukcji

Zasobne w gotówkę telekomy czekają teraz na informacje na temat aukcji częstotliwości 3,6 GHz (aukcja 5G). Najwyraźniej zaczyna im się spieszyć. P4 opublikował raport na temat rozwoju sieci masztów, w którym między wierszami apeluje do władz o przyspieszenie prac nad aukcją.

„Play czeka na przetarg na nowe częstotliwości dla 5G (tzw. pasmo C 3,4–3,8 GHz), doskonale wiedząc, że szybki rozwój polskiej gospodarki wymaga ciągłych innowacji w dziedzinie usług telekomunikacyjnych i intensywnej rozbudowy infrastruktury sieciowej. Zarówno finansowo, jak i organizacyjnie, Play jest na to przygotowany" – podawał operator.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu, po raz pierwszy wyraźnie powiedział, że grupa jest bardzo zainteresowana udziałem w aukcji.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację, zapowiadał, że informacje o aukcji poda po wakacjach.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.