Technologie

Po pandemicznym skoku możliwe wyhamowanie

Prognozy dla rynku wideo na żądanie w Polsce: według PMR do 2026 r. wartość będzie rosła szybciej niż liczba abonentów.
Foto: Adobestock

Największa pod względem liczby użytkowników platforma płatnego wideo na żądanie na świecie – Netflix – rozczarowała inwestorów prognozą wzrostu liczby abonentów w trwającym, trzecim kwartale br. Gigant VoD kierowany przez Reeda Hastingsa zapowiedział bowiem, że zdobędzie w tym czasie dodatkowych 3,5 mln abonentów, czyli o 2 mln mniej, niż mówiły szacunki analityków. Nie pomogło, że dane za drugi, podsumowany właśnie, kwartał okazały się nieco lepsze od oczekiwań – kurs akcji Netfliksa tracił we wtorek wieczorem na wartości. Po półroczu platforma obsługiwała 209 mln klientów: ich grono urosło od marca o 1,54 mln. To tylko dowód na to, że po pandemicznych wzrostach nie ma już śladu. Rok temu w tym samym czasie Netflix powiększył bazę abonentów o 10,1 mln. To spowolnienie to z jednej strony brak efektu pandemii, z drugiej rezultat słabszej biblioteki filmowej i większej konkurencji ze strony Disney+ i HBO Max (żaden z serwisów nie jest jeszcze dostępny w Polsce).

– W Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce jesteśmy na innym etapie rozwoju serwisów subskrypcyjnych (SVoD) niż nasycone, rozwinięte rynki – ocenia Joanna Nowakowska, ekspertka z agencji Wavemaker. Dlatego, dodaje, choć po pandemicznym 2020 r. u nas też widać wolniejszy wzrost, to nie ma mowy o takich trudnościach, z jakimi mierzą się dojrzałe rynki streamingu. Bardzo duży przyrost abonentów serwisów SVoD w Polsce odnotowuje w najnowszym raporcie firma analityczna PMR. Dane te publikujemy jako pierwsi. – Kryzys Covid-19 wywołał dodatkowy popyt na usługi SVoD. Szacujemy, że w 2020 r. przybyło blisko 900 tys. nowych subskrypcji SVoD, podczas gdy rok wcześniej ok. 500 tys. – podaje Katarzyna Sacha, starsza analityk rynku ICT w PMR.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.