Technologie i IT

Producenci gier płyną na dużą giełdę

Cherrypick Games, T-Bull i Bloober Team jedną nogą są już na GPW. Czy ich akcje będą cieszyły się zainteresowaniem inwestorów?
Foto: materiały prasowe

W 2017 r. siedem spółek przeniosło swoje notowania z NewConnect na rynek główny GPW. Wiele wskazuje, że w tym roku ta liczba będzie wyższa. W samej branży producentów gier taki krok zapowiadają m.in. Cherrypick Games, T-Bull oraz Bloober Team. Nie są to małe firmy. Ich łączna kapitalizacja przekracza 350 mln zł.

Kobiety napędzają zyski

Cherrypick Games właśnie podpisało umowę z DM BOŚ w sprawie przeniesienia notowań na rynek główny. Współpracowało już z tym brokerem podczas ubiegłorocznej oferty publicznej, w której uplasowano wszystkie akcje (w transzy detalicznej zapisy zredukowano o ponad 91 proc.), a spółka pozyskała 6,2 mln zł. Cena emisyjna wynosiła wówczas 60 zł. W poniedziałek po południu kurs spadał o 5 proc., do 122,5 zł. Implikuje to kapitalizację wynoszącą 153 mln zł, a więc wyższą, niż mają niektórzy reprezentanci tej branży notowani na GPW.

Foto: GG Parkiet

Prezes Cherrypick Games Marcin Kwaśnica podkreśla, że dzięki sukcesowi gry „My Hospital" spółka podniosła prognozę wyników finansowych. Według nowej EBITDA w 2017 r. miała wynieść 6,1 mln zł , a nie 4,4 mln zł, jak zakładano wcześniej. W drugiej połowie tego roku w ręce graczy trafi tytuł „Beauty", którego potencjał komercyjny – zdaniem zarządu – jest jeszcze wyższy niż gry „My Hospital". Ta zadebiutowała na początku zeszłego roku. Została pobrana ponad 7,7 mln razy. Obie są kierowane przede wszystkim do kobiet.

Spółki pod lupą

Zmianie rynku notowań Cherrypick Games nie będzie towarzyszyła emisja akcji. Jest ona planowana w T-Bullu. Tam walne zgromadzenie pod koniec zeszłego roku dało zielone światło na emisję do 100 tys. walorów. Kapitalizacja spółki wynosi 120 mln zł. Mocno stopniała w listopadzie i grudniu zeszłego roku.

W ubiegłym miesiącu spółka złożyła w KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Grupa specjalizuje się w grach mobilnych. To właśnie ten segment rośnie najszybciej. T-Bull podaje, że przychody z gier na smartfony i tablety stanowią już 42 proc. całego globalnego rynku, czyli więcej, niż przypada na segment konsol i komputerów stacjonarnych.

Kolejnym producentem gier, który w 2018 r. przeskoczy z NewConnect na giełdę, jest Bloober Team. Przejście będzie miało charakter techniczny i nie będzie mu towarzyszyła emisja akcji. Kapitalizacja Bloobera wynosi około 73 mln zł. W 2015 i 2016 r. kurs mocno szedł w górę, ale w 2017 r. zanotował potężny spadek i obecnie akcje wyceniane są na poziomie z wiosny 2016 r. Na najbliższe 24 miesiące Blober Team zaplanował cztery premiery. Pierwsza, czyli „Layers of Fear: Legacy", zadebiutuje na Nintendo Switch w pierwszym kwartale tego roku.

Przeniesienie na GPW zapowiadało również Jujubee. Rozważa je też The Farm 51, ale tu decyzja jeszcze nie zapadła. Przykład 11 bit studios pokazuje, że przeprowadzka może być impulsem do wzrostu wyceny rynkowej, ale nie jest to regułą. Przykład? Vivid Games jest wyceniane wyraźnie niżej niż w momencie przeniesienia notowań.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły