REKLAMA
REKLAMA

Technologie

K2 Internet z Octawave chce ruszyć na Zachód

Giełdowa spółka zaczęła sprzedawać usługi przetwarzania danych w chmurze. Projekt pochłonął ok. 5 mln zł.
Foto: www.sxc.hu

K2 Internet szuka nowych źródeł przychodów. Do tej pory głównym biznesem były usługi e-marketingu. Firma nie odżegnywała się jednak również od inwestowania w projekty nie związane z core-biznesem. Jest m.in. współwłaścicielem Audioteki, sprzedającej audiobooki. Kilka kwartałów temu zdecydowała się uruchomić kolejny projekt – Octawave. – Aż 75 proc. firm, jak wynika z danych CSA rozważa przeniesienie zasobów informatycznych, zarówno serwerów jak i oprogramowania, do chmury – uzasadnia inwestycję Dariusz Nawojczyk, odpowiedzialny za marketing w Octawave. Według firmy badawczej Gartner do 2014 r. aż 60 proc. ruchu sieciowego będzie przechodziło przez chmury obliczeniowe. Wartość rynku cloud computingu w 2013 r., jak szacuje Gartner, ma sięgnąć 150 mld USD.

Według Nawojczyka również w Polsce popyt na usługi chmurowe błyskawicznie rośnie. Przywołuje badanie Pararells, według którego, w 2012 r. polskie firmy wydały na produkty związane z chmurą ponad 1 mld zł. Dwie trzecie polskich firm planuje outsourcing zasobów informatycznych w perspektywie trzech lat. Również sektor publiczny przekonuje się do tej formy usług IT bo dzięki temu może zaoszczędzić ogromne pieniądze, które wcześniej wydawał na zakup infrastruktury informatycznej.

Inwestycja w Octawave kosztowała ok. 5 mln zł. Zasoby obliczeniowe (serwery), należą do spółki i są zlokalizowane w Polsce (w Warszawie) co, zdaniem przedstawicieli K2 Internet, daje firmie dużą przewagę nad ofertą globalnych konkurentów, w tym amerykańskich. Działa bowiem zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami w obszarze ochrony danych osobowych.  – To nasz duży, ale nie jedyny atut w walce o rynek cloud computingu – mówi Janusz Żebrowski, prezes giełdowej spółki. Klient zyskuje dostęp do dodatkowych zasobów obliczeniowych w ciągu kilku minut. Płaci tylko za wykorzystane zasoby z dokładnością do godziny.

Żebrowski podkreśla, że Octawave jest strategicznym projektem dla K2 Internet. Zwraca uwagę, że Octawave koncentruje się na najbardziej perspektywicznej części rynku cloud computingu czyli udostępnianiu infrastruktury przez internet (infrastructure as a service - IaaS). – Oczekujemy, że w najbliższych latach Octawave zostanie liderem wśród dostawców IaaS w Polsce – oświadcza. Realizacja tego celu oznaczała będzie, że Octawave stanie się znaczącym biznesem dla grupy K2 Internet.

Technologiczna spółka nie ukrywa również, że chce szukać klientów na Octawave również poza Polską. Za priorytetowe rynki uważa: niemiecki, czeski, francuski i hiszpański. Aktywne działania w tym kierunku planuje rozpocząć pod koniec roku.

Po dziewięciu miesiącach 2012 r. K2 Internet na poziomie skonsolidowanym miało 42,3 mln zł przychodów, czyli kilka procent mniej niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł jednak tylko 0,9 mln zł wobec 3 mln zł w poprzednim roku.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA