Surowce

DM BOŚ: Komentarz surowcowy - ropa naftowa, miedź

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Ceny ropy w górę przed nadchodzącym spotkaniem OPEC+.

Notowania ropy naftowej wypracowały solidną zwyżkę w maju i rozpoczynają także bieżący miesiąc od wzrostu. Dzisiejszy poranek przynosi co prawda niewielki ruch notowań ropy w górę, jednak cały bieżący tydzień może być emocjonujący ze względu na planowanie spotkanie państw OPEC+.

Dla przypomnienia, kartel OPEC wraz z kilkoma krajami spoza kartelu, w tym Rosją, wprowadził w życie nowe porozumienie naftowe. Na jego mocy wprowadzono ogromne obniżki produkcji ropy, sięgające w maju i czerwcu łącznie 9,7 mln baryłek, czyli niemal 10% całkowitego globalnego wydobycia tego surowca. Porozumienie było odpowiedzią na gwałtowny spadek popytu na ropę naftową na świecie w wyniku pandemii Covid-19. Zawierało ono także ustalenia dotyczące dużych, solidarnych cięć produkcji ropy również w całym przyszłym roku oraz początku 2022 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W maju państwa OPEC+ niemal w całości dopasowały się do planowanych cięć wydobycia, co pozwoliło przynajmniej częściowo zniwelować nadwyżkę ropy naftowej na globalnym rynku. Niemniej, zrzeszeni producenci ropy mają zamiar regularnie rewidować postanowienia porozumienia i dopasowywać je do potrzeb rynku.

Kolejne spotkanie przedstawicieli krajów kartelu OPEC na początku planowane było na przyszły tydzień (9-10 czerwca). Niemniej, wiele wskazuje na to, że zostanie ono przełożone już na najbliższe dni – nowy roboczy termin to 4 czerwca.

To oznacza, że już w bieżącym tygodniu możemy być świadkami ważnych decyzji sygnatariuszy porozumienia naftowego. Mowa tu przede wszystkim o możliwości przedłużenia dotychczasowych cięć w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie na kolejne miesiące, a nawet do końca roku. Wolę takiego rozwiązania pokazuje przede wszystkim Arabia Saudyjska, jednak kraj ten będzie potrzebował zgody Rosji, aby przeforsować tak duże cięcia na tak długi czas.

Inwestorzy obecnie dyskontują możliwość przedłużenia ogromnych cięć produkcji, co wpływa na wzrost cen ropy naftowej. Niemniej, jeśli ten scenariusz się nie zrealizuje, to notowania ropy naftowej najprawdopodobniej będzie czekać korekta spadkowa.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Na rynku miedzi najgorsze jeszcze przed nami?

Ostatnie sesje na rynku miedzi przynoszą przewagę kupujących. Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych w zasadzie już przez ostatnie dwa miesiące delikatnie, ale systematycznie pną się w górę.

Głównym paliwem do wzrostów cen miedzi są relatywnie dobre dane z Chin. Tamtejsze odczyty danych dotyczących sektora przemysłowego nie są tak słabe jak oczekiwano, a import miedzi utrzymuje się na wysokim poziomie. Niemniej, ten optymizm może być złudny. Inwestorzy obecnie koncentrują się bowiem w dużej mierze na sytuacji w Chinach, będących największym globalnym konsumentem miedzi, ale wydają się zupełnie ignorować trudną sytuację pozostałych gospodarek świata.

International Copper Study Group (ICSG) nie spotkała się w maju i nie opublikowała nowych prognoz dotyczących globalnego rynku miedzi. Niemniej, szacunki pojawiły się ze strony International Wrought Copper Council (IWCC), która zapowiedziała nadwyżkę w tym i przyszłym roku na rynku miedzi w wysokości łącznie prawie miliona ton metalu (w tym roku 285 tys. ton, a w przyszłym roku aż 675 tys. ton).

Według IWCC, w skali całego roku pandemia Covid-19 przyczyni się do spadku wydobycia miedzi o 4%, jednak popyt spadnie o 5,4%. Najmocniejszego spadku popytu na miedź prawdopodobnie doświadczy Europa, natomiast najmniejszego – Chiny.

Sytuacja w Chinach faktycznie pozostanie bardzo istotna na rynku miedzi. Niemniej, istnieją poważne wątpliwości co do tego, czy Państwo Środka będzie w stanie tak mocno wesprzeć globalny popyt na miedź jak to było np. podczas kryzysu z lat 2008-2009. Boom gospodarczy w Chinach nieco wyhamowuje, a ożywienie w budownictwie tym razem prawdopodobnie nie będzie tak wyraźne jak dekadę temu. O ile więc na razie sytuacja na rynku miedzi nie jest dramatyczna, to nie można wykluczyć, że najtrudniejsze chwile dla tego rynku są dopiero przed nami.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.