Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość ta ma istotne znaczenie z punktu widzenia analizy technicznej. – Jest to kluczowe wsparcie dla długoterminowych inwestorów. Koniec kwietnia to poważne naruszenie tej strefy, ale agresywność w powrocie powyżej tego wsparcia sugeruje możliwą zmianę nastrojów – wskazuje Paweł Śliwa, analityk BM mBanku.
Jak dodaje, trend spadkowy na tym rynku jest coraz słabszy. – Potwierdza to długość fali wzrostowej, która wynosi 1,7 centa. W tym roku największe zwyżki miały trochę więcej niż 1 cent. Tę rozbieżność w długości korekt widać dzięki mierzeniu kierunkowemu. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za możliwymi zwyżkami jest kształt wykresu. Układ dołków sugeruje, że już 1 kwietnia popyt korzystał z okazji i realizował zlecenia kupna tego towaru. Ubiegły tydzień przypomina sytuację bronienia już posiadanych długich pozycji. Tym samym kształt wykresu pasuje do wczesnej fazy formacji odwróconej głowy z ramionami. Linia szyi skierowana jest ukośnie do góry, więc puryści analizy technicznej muszą wykazać się cierpliwością – dodaje Śliwa. Byki mają także inne asy w rękawie. – Rosnące wartości wskaźnika MACD, z serią pozytywnych dywergencji, zdają się potwierdzać zmianę nastawienia inwestorów. W takim przypadku białe świece mogą sięgnąć oporu 11,75 centa. Bardzo negatywnym zachowaniem tego instrumentu byłyby spadki poniżej 10 centów – podkreśla analityk BM mBanku. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.