Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, kukurydza

MIEDŹ Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi.

Publikacja: 13.05.2021 10:12

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi w bieżącym tygodniu wspięły się na najwyższe poziomy w historii. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych przekroczyła na chwilę nawet poziom 4,80 USD za funt. Niemniej, w tych okolicach zwyżka cen miedzi nieco wyhamowała, zaś obecnie notowania tego metalu poruszają się w rejonie 4,75 USD za funt. Nadal jest to poziom bliski rekordu.

Wczoraj w górę istotnie odbiła się wartość amerykańskiego dolara, co dla cen wielu metali – w tym miedzi – było impulsem do korekty spadkowej. Rynek miedzi technicznie pozostaje jednak w rejonie wykupienia, a duży udział kapitału spekulacyjnego w ostatnich zwyżkach tworzy prawdopodobieństwo korekty spadkowej w krótkoterminowej perspektywie.

Niemniej, w kontekście kolejnych kilku miesięcy, globalny rynek miedzi pozostanie relatywnie słabo zaopatrzony, biorąc pod uwagę solidny popyt na ten metal. Wynika to głównie z ograniczenia aktywności kopalń w okresie pandemicznym, zagrożenia strajkami oraz wycofaniem się wielu firm wydobywczych z niektórych inwestycji w nową infrastrukturę.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

W tej ostatniej kwestii pojawiła się jednak ciekawa informacja ze strony spółki Codelco, będącej największym producentem miedzi na świecie. Chilijski gigant wydobywczy ogłosił wczoraj, że przeznaczy aż 1,4 mld USD na modernizację swojego projektu w Salwadorze. Tamtejsza infrastruktura jest już bowiem przestarzała, a potencjał wydobywczy nadal spory. W wyniku prac, już w 2023 r. produkcja miedzi w tym kraju ma wyraźnie wzrosnąć.

Projekt w Salwadorze jest jedną z części 10-letniego planu spółki Codelco, dotyczącego modernizacji kopalń należących do spółki.

KUKURYDZA

Zapasy kukurydzy w USA w centrum uwagi.

Wczorajsza sesja na rynkach towarów rolnych upływała pod znakiem wyczekiwania na raport Departamentu Rolnictwa USA (U.S. Department of Agriculture, USDA), dotyczący produkcji, konsumpcji i zapasów wielu towarów rolnych na świecie.

W centrum uwagi znajdowały się dane dotyczące kukurydzy – czyli zboża, którego ceny wystrzeliły w ostatnich tygodniach do najwyższych poziomów od ponad 8 lat. Inwestorzy oczekiwali głównie dwóch informacji. Pierwsza z nich dotyczyła obniżenia prognoz produkcji kukurydzy w Brazylii ze względu na tamtejsze susze. Tak faktycznie się stało – departament obniżył prognozy produkcji kukurydzy w Brazylii w sezonie 2020/2021 do 102 mln ton z poprzednich 109 mln ton. To nawet mniejsza prognoza niż ta zaprezentowana przez lokalną agencję Conab.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Drugim punktem miało być obniżenie przez USDA prognoz zapasów kukurydzy na koniec bieżącego sezonu i prognoza niskich zapasów także na koniec przyszłego sezonu. I tutaj na inwestorów czekało pewne zaskoczenie. O ile prognoza zapasów na koniec bieżącego sezonu została obniżona, to była ona bardzo podobna do oczekiwań rynkowych. Tymczasem pierwsza prognoza zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2021/2022 została ustanowiona na 1,507 mld buszli – czyli na więcej niż oczekiwano (1,344 mld buszli).

W rezultacie, wczoraj notowania kukurydzy zawróciły w dół, a ceny tego zboża pozostają pod presją spadkową także podczas dzisiejszej sesji. Raport USDA może okazać się impulsem do oczyszczającej korekty spadkowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie zwyżki były dynamiczne, a cena kukurydzy technicznie wpadła w rejon wykupienia.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź