REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Lotos zapowiada duży wzrost marży i wydobycia

W końcówce roku powinny być widoczne pełne efekty ekonomiczne sztandarowego
projektu inwestycyjnego EFRA. Grupa zamierza też istotnie zwiększyć wydobycie ropy i gazu.
Foto: materiały prasowe

Do końca tego roku Lotos chce mocno zwiększyć marżę rafineryjną. Szacuje, że wzrost wyniesie od 2 USD do 4,5 USD za każdą baryłkę przerobionej ropy. Wszystko za sprawą nowych instalacji powstałych w ramach projektu EFRA. Pozwolą one z ciężkiej pozostałości po przerobie ropy produkować wysokiej jakości olej napędowy, paliwo lotnicze i koks zamiast mało wartościowego i nieekologicznego ciężkiego oleju opałowego. – Pełne efekty ekonomiczne związane z uruchomieniem projektu EFRA będą widoczne w IV kwartale. Kiedy dokładnie, nie możemy określić, dopóki nie zakończy się optymalizacja nowych instalacji – twierdzi Mateusz Bonca, prezes Lotosu.

Nowa metodyka

Dotychczas koncern, tak jak i inne giełdowe spółki zajmujące się przerobem ropy, publikował modelową marżę rafineryjną, dzięki której można było w przybliżeniu określić jego sytuację finansową pomiędzy okresami publikacji wyników za dany kwartał. To się zmienia. – Zaprzestajemy publikowania modelowej marży rafineryjnej, ponieważ jej publikacja według dotychczasowej metodologii przestaje odzwierciedlać rzeczywistość – mówi Jarosław Kawula, wiceprezes ds. produkcji i handlu. Dodaje, że w związku z projektem EFRA i zmieniającym się wolumenem produkcji, modelowa marża rafineryjna przestaje przedstawiać zyskowność rafinerii i odzwierciedlać strukturę tzw. uzysków. Metodyka kalkulacji modelowej marży zostanie zaktualizowana po ustabilizowaniu pracy rafinerii. – Do tego czasu będziemy publikowali miesięczną strukturę wytworzenia produktów rafineryjnych w celu przybliżenia rynkowi efektów implementacji projektu EFRA – mówi Kawula.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA