Surowce i paliwa

Unimot podtrzymuje szacunki

Pandemia na razie nie ma istotnego negatywnego wpływu na wyniki grupy. Nie zahamowała również rozmów w sprawie zakupu stacji paliw i innych aktywów od Orlenu.

Adam Sikorski, prezes Unimotu.

Foto: materiały prasowe

Wyniki osiągane przez Unimot są lepsze, niż można by oczekiwać, obserwując mocny spadek popytu na paliwa widoczny od kilku tygodni w Polsce. – I kwartał był dla nas nadspodziewanie dobry. W kwietniu widzimy pewne spowolnienie, ale cały czas idziemy zgodnie z budżetem – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Dodaje, że mimo rozprzestrzeniającego się w naszym kraju koronawirusa i prognozowanego spadku PKB w II kwartale sytuacja gospodarcza od lipca powinna znowu się poprawiać. Nawet obecnie zarząd, analizując dane spływające z grupy, nie widzi znaczącego pogorszenia sytuacji. Z tego też powodu podtrzymuje tegoroczną prognozę skonsolidowanego skorygowanego zysku EBITDA na poziomie 62,3 mln zł.

Wysokie marże

Obecnie w podstawowym biznesie, czyli hurtowej sprzedaży paliw, Unimot obserwuje niewielkie spadki obrotów. Średnio o ok. 20 proc. (w stosunku do okresu sprzed wybuchu pandemii) zmalała sprzedaż paliw na stacjach działających pod marką Avia. To zniżki znacznie mniejsze niż występujące w branży, co spółka tłumaczy lokalizacją swoich placówek poza dużymi miastami, gdzie ruch nie uległ tak drastycznemu ograniczeniu jak w aglomeracjach. Co do zasady Unimotowi pomagają niskie ceny ropy i paliw. Spółka, będąca jednym z największych importerów diesla i LPG do Polski, osiąga na tej działalności stosunkowo wysokie marże. Podobnie sytuacja wygląda z detaliczną sprzedażą paliw. Bardziej dotkliwy jest spadek popytu na ofertę sklepową i gastronomiczną.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.