Surowce i paliwa

Import zwolnił, ale kopalniom i tak mocno rosną zapasy węgla

Surowce › W dłuższej perspektywie w Unii Europejskiej nie będzie miejsca na produkcję czarnej energii. Stopniowe wygaszanie starych elektrowni spowoduje, że polski rynek węgla będzie się kurczył.

Barbara Oksińska

barbara.oksinska@parkiet.com
AFP

 

Spadająca produkcja, rosnące zapasy, ale też słabnący import z zagranicy – tak wyglądała sytuacja na polskim rynku węgla w minionym roku. Rok 2020 przyniesie firmom wydobywczym kolejne wyzwania. Choć polski rząd zapowiada, że nie zrezygnuje szybko z wytwarzania energii z czarnego paliwa, to narrację tę – z powodu wyraźnie antywęglowej unijnej polityki klimatycznej – coraz trudniej będzie utrzymać. W dalszej perspektywie analitycy przewidują systematyczne kurczenie się krajowego rynku węgla.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.