REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Przemysł

AC: Wyniki pod presją rynku rosyjskiego

Od majowego szczytu notowania AC, producenta instalacji LPG i CNG, systematycznie spadają. W tym czasie kapitalizacja skurczyła się o ponad 25 proc. Głównym wyzwaniem dla firmy jest nieoczekiwane pogorszenie perspektyw na rynku rosyjskim, który jest jej największym rynkiem eksportowym.
Foto: materiały prasowe

Ma to związek z wprowadzeniem od czerwca 2019 r. nowych regulacji w zakresie badań dopuszczających do ruchu i rejestracji pojazdów z instalacją gazową, do których rynek i administracja rosyjska nie były przygotowane. Nie pozostało to bez wpływu na sprzedaż w Rosji, czego efektem był jednoprocentowy spadek przychodów AC w II kwartale. Z wstępnych danych o sprzedaży za III kwartał wynika, że ten negatywny trend został podtrzymany. Od stycznia do września 2019 r. łączna sprzedaż grupy zmniejszyła się o 4,6 proc., do 176,2 mln zł. – Od II kwartału wyniki finansowe AC są pod presją pogorszenia perspektyw na rynku rosyjskim, co też znajduje odzwierciedlenie w notowaniach spółki. Naszym zdaniem negatywne trendy będą się jeszcze utrzymywać w III kwartale. W związku ze spadkiem wyników i wzrostem zadłużenia raczej należy oczekiwać spadku wartości wypłacanej dywidendy w 2020 r. – uważa Piotr Poniatowski, analityk DM mBanku. – W maju tego roku, osiągając historyczne maksimum notowań, spółka była relatywnie wysoko wyceniana wskaźnikowo względem polskich spółek przemysłowych. Dodatkowo niski wolumen obrotów potęguje zmienność kursu – wskazuje.

W ostatnim czasie nastąpiły zmiany w zarządzie AC. Rada nadzorcza spółki powołała Anatola Timoszuka na stanowisko prezesa, a dotychczasową prezes Katarzynę Rutkowską na stanowisko wiceprezesa ds. finansów i rozwoju. Zmiany weszły w życie z początkiem października. Timoszuk kierował już spółką w latach 2007–2008, a w ostatnim czasie zasiadał w radzie nadzorczej. JIM

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA