Przemysł

W branży panuje obecnie duża niepewność

Sytuacja w poszczególnych spółkach jest zróżnicowana. Wspólny mianownik to obawy dotyczące przyszłości.
Fotorzepa

Branża materiałów budowlanych od co najmniej kilku tygodni powinna odnotowywać sezonowy wzrost popytu na oferowane produkty. Pandemia koronawirusa i będące jej następstwem spowolnienie gospodarcze mocno jednak sytuację skomplikowały. I tak dla Ceramiki Nowej Gali ten rok jest kolejnym z rzędu, w którym grupa odnotowuje spadek sprzedaży. W I kwartale zmalała ona o 25 proc. – W pierwszych dwóch miesiącach II kwartału, czyli w kwietniu i maju, nadal odczuwaliśmy negatywne skutki pandemii, a sprzedaż była wciąż istotnie niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji w związku z odmrażaniem gospodarki i liczymy na jej poprawę w II półroczu – mówi Halina Bąk, prezes Ceramiki Nowej Gali.

Przypomina, że pod koniec ubiegłego roku giełdowa spółka została włączona do grupy Cerrad i zarządy obu firm współpracują ze sobą, aby osiągnąć synergie w ramach nowego, większego podmiotu. Jednym z elementów tej współpracy było podpisanie w lutym umów handlowych, które przewidują, że Cerrad będzie sprzedawać płytki ceramiczne giełdowej spółki, i jednocześnie zleci jej produkcję części własnych wyrobów. – Jeśli chodzi o kwestię płynności, to w związku z podpisanymi umowami praktycznie cały ciężar zapewnienia przepływów gotówkowych Ceramice Nowej Gali spoczywa teraz na barkach naszego inwestora strategicznego. Dzięki temu, pomimo znaczących spadków sprzedaży i utrzymującej się trudnej sytuacji finansowej spółki, „kroplówka" finansowa z Cerradu pozwala utrzymać nam bieżące funkcjonowanie – twierdzi Bąk. Zaznacza, że możliwość pełnej integracji w ramach grupy Cerrad wciąż jest jednak ograniczona poprzez trwający spór z częścią akcjonariuszy mniejszościowych Ceramiki Nowej Gali, którzy kwestionują przyjęty program restrukturyzacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.