Przemysł

Słoneczny sojusz w walce o rynek

Polscy producenci urządzeń do elektrowni słonecznych łączą siły, by stawić czoło taniej konkurencji z Chin. Branża szacuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne wzrosną do ponad 7 GW w 2025 r.
Foto: Adobestock

 

Nowych instalacji fotowoltaicznych przybywa nad Wisłą w zaskakująco szybkim tempie. Na początku maja w krajowej sieci mieliśmy już ponad 1,8 GW mocy zainstalowanych w słonecznych elektrowniach. To o 181 proc. więcej niż przed rokiem i o 41 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r. Na tym boomie korzystają jednak przede wszystkim zagraniczni producenci urządzeń, głównie chińskie fabryki. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że o ile jeszcze trzy lata temu udział polskich firm w krajowym rynku fotowoltaiki sięgał 50 proc., o tyle obecnie spadł już poniżej 20 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.