Przemysł

Akcje Grupy Kęty bez potencjału

Według specjalistów Domu Maklerskiego BDM akcje przemysłowej spółki są przewartościowane.
Foto: materiały prasowe

W związku z tym rekomendują redukowanie papierów spółki, wyceniając je po 340,50 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 365 zł. Na zamknięciu wtorkowej sesji za akcje grupy Kęty płacono na rynku około 362,50 zł. 

Autorzy rekomendacji zwracają uwagę, że tempo poprawy wyniku EBITDA w ostatnich kwartałach wyraźnie wyhamowało. - Obawiamy się, że kolejne kwartały nie przyniosą znaczącego przyspieszenia za względu na perturbacje na rynku aluminium (nie tylko wzrost cen – w złotych najwyższe poziomy od ponad 10 lat, ale także wzrost premii za dostawy), presję kosztową w Polsce (wynagrodzenia, transport), wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz trudności rynku budowlanego (m.in. kłopoty płynnościowe wykonawców) - wyliczają analitycy.

Jednocześnie wskazują na presję kosztową, zarówno po stronie wynagrodzeń (w tym roku przekroczą one poziom 400 mln zł) jak i częściowo surowcową – ceny aluminium w złotych są obecnie na poziomach z 2007 roku.

Spółka w ostatnich lata wypłaca dość wysokie dywidendy. Tymczasem w 2018 roku dywidenda jest niższa rok do roku po raz pierwszy od 2009 roku (wtedy jej nie wypłacono). - Dług netto/EBITDA na koniec bieżącego roku naszym zdaniem znajdzie się w przedziale 1,5-2,0x (bliżej górnej granicy przy wykonaniu całego planu inwestycyjnego oraz zwiększeniu kapitału obrotowego m.in. ze względu na wzrost cen surowców). Może to w przyszłość wyhamować albo apetyty dywidendowe albo akwizycyjne (zarząd nadal podtrzymuje chęć zrealizowania przejęć m.in. w zakresie zbudowania czwartego segmentu biznesowego w oparciu także o wykorzystanie istniejących struktur sprzedażowych spółki) - uważają analitycy.

Prognoza DM BDM zakłada, że zysk netto Grupy Kęty wyniesie 2,9 mld zł w 2018 roku przy przychodach na poziomie 7,1 mld zł. W 2019 roku czysty zarobek spółki zwiększy się do 248 mln zł, a przychody wzrosną do ponad 3,1 mld zł.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 17 maja, o godzinie 15.02. Powyższy materiał jest jedynie jej streszczeniem. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie bdm.com.pl.

 


Wideo komentarz

Powiązane artykuły