Portfel dywidendowy

24 dywidendowych wybrańców do portfela na pierwszy kwartał

Biura maklerskie, typujące spółki do naszego portfela, w zeszłym roku zdecydowanie wygrały z rynkiem. Na które firmy radzą postawić w najbliższych miesiącach?
Adobestock

W IV kwartale indeks szerokiego rynku zyskał na wartości symbolicznie. Również statystyki za cały 2019 r. wypadają blado: WIG wzrósł o zaledwie 0,25 proc., a największe spółki zakończyły rok pod kreską. Na tym tle wyniki portfela dywidendowego „Parkietu" prezentują się bardzo dobrze. W IV kwartale przyniósł on średnio ponad 10-proc. stopę zwrotu. Najlepiej poradziły sobie spółki typowane przez Haitong Bank (rozmowa z dyrektorem działu analiz Konradem Księżopolskim obok) oraz przez Millennium DM. Trzeba jednak podkreślić, że z rynkiem wygrały również wszystkie pozostałe biura biorące udział w tworzeniu portfela, czyli DM PKO BP, BNP Paribas Bank Polska, DM BDM oraz Noble Securities.

W ujęciu narastającym w całym 2019 r. w zestawieniu również prym wiedzie Haitong Bank z niemal 36-proc. stopą zwrotu, a za nim ex aequo, z niemal identycznym wynikiem, uplasowały się Millennium DM (26,9 proc.) oraz BNP Paribas (26,6 proc.).

Gwiazdy i czarne owce

Każde biuro maklerskie może się pochwalić wytypowaniem przynajmniej jednej spółki, która w końcówce roku przyniosła ponadprzeciętną stopę zwrotu. Wśród wskazań DM PKO BP błyszczał Play, Noble Securities trafnie postawił na Enter Air, Millennium DM na Budimex i Śnieżkę, BNP Paribas Bank Polska na Rainbow Tours i Playa, DM BDM na Enter Air, ale najwięcej trafień zaliczył Haitong Bank. To dzięki nim udało mu się uzyskać tak znaczącą przewagę nad pozostałymi portfelami. Wśród jego gwiazd w IV kwartale znalazły się przede wszystkim Ten Square Games, wspomniany już Play, LiveChat oraz Asseco Poland. Wycenę tego ostatniego podbiło nieoczekiwane ogłoszenie zamiaru przejęcia pakietu akcji rzeszowskiej spółki przez Cyfrowy Polsat – po cenie wyższej od ówczesnej rynkowej.

Natomiast spółek, które w IV kwartale obniżyły stopę zwrotu z naszego portfela dywidendowego, było stosunkowo niewiele. Najsłabiej poradziły sobie odzieżowe CCC oraz PKN Orlen. Od początku stycznia 2020 r. ta pierwsza spółka jeszcze pogłębiła spadki. W piątek jej kurs spadł poniżej psychologicznej granicy 100 zł. Wyprzedaż akcji jest reakcją na publikację szacunkowych wyników za IV kwartał, które okazały się niższe od oczekiwań.

Na kogo teraz postawić

Do portfela na I kwartał 2020 r. brokerzy wskazali w sumie 24 różne spółki (wszystkie opisujemy w ramkach powyżej i poniżej), z czego pięć zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Są to: Agora, Atal, Budimex, TIM, Ten Square Games oraz Wirtualna Polska.

Wśród wskazań znalazły się zarówno przedsiębiorstwa, których notowania rosną, jak i mocno przecenione. W pierwszej grupie mamy wspomniany już Ten Square Games, natomiast reprezentantem drugiej grupy, czyli spółek mocno przecenionych, jest wspomniane już CCC. W odbicie notowań tej spółki wierzy Haitong Bank.

W poprzednich edycjach naszego portfela dominowały w nim spółki średniej wielkości, a blue chips pojawiały się sporadycznie. Co ciekawe, wśród wskazań na I kwartał stanowią one stosunkowo wysoki, ponad 20-proc. odsetek. Widać, że do łask powoli wracają np. niektóre z banków. Natomiast w portfelu nadal nie mamy ani jednego przedstawiciela mocno przecenionej branży energetycznej. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ jej reprezentanci – choć początkowo kusili inwestorów obietnicami wysokiej dywidendy – to jednak na zapowiedziach się skończyło. Niewiele wskazuje, aby sytuacja mogła się szybko zmienić. Spółkom energetycznym trudno będzie odzyskać zaufanie inwestorów.

Natomiast widać, że coraz częściej w kontekście dywidendy mówi się o przedsiębiorstwach z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Jeszcze do niedawna pewniak dywidendowy był tam tylko jedno jeden: rzeszowskie Asseco. Teraz jednak solidną premię z zysku wypłacają również takie podmioty, jak LiveChat, Wirtualna Polska, Ten Square Games czy Cyfrowy Polsat.

Ważna ostrożna selekcja

W niepewnych czasach dobre fundamentalnie spółki, dzielące się zyskiem z akcjonariuszami, są na wagę złota. W których branżach warto szukać dywidendowych perełek w tym roku?

– Z naszych analiz wynika, że portfelowe inwestycje w firmy dywidendowe co do zasady przynoszą wyższe stopy zwroty niż inwestycje w pozostałe spółki. W ramach tej grupy najlepsze rezultaty można osiągnąć, wybierając te, które wielkość dywidendy podniosą – podkreśla Adam Zajler, analityk Millennium DM. Dodaje, że oznacza to w praktyce wybór tych spółek, które poprawią wyniki, a zatem przynależność do branży ma pod tym względem mniejsze znaczenie.

– Oczywiście są branże, w których o poprawę w danym okresie łatwiej niż w innych, jednak indywidualna selekcja będzie miała kluczowe znaczenie – mówi analityk. W grupie polecanych przez Millennium DM spółek dywidendowych pozostała Agora, Budimex oraz iFirma, a dodano do nich Dom Development, Archicom oraz Celon Pharmę. Pierwsza z nich w ostatnich dziesięciu latach co roku wypłacała dywidendę, a od pięciu jest ona każdorazowo wyższa. Jednocześnie zapowiadane tempo przekazań mieszkań wskazuje, że wzrost dywidendy powinien zostać utrzymany – i to przy stopie dywidendy przekraczającej 9 proc. Drugą spółką jest również deweloper, który w perspektywie bieżącego roku powinien przekazać klientom o 20 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym.

– Z kolei trzecia spółka, czyli Celon Pharma, to odmienny przypadek, gdyż perspektywa znacznej poprawy wyników wynika tam przede wszystkim z zaburzenia, które wystąpiło w roku minionym. Było ono pochodną prawnych komplikacji związanych z jednym z kluczowych leków, a bieżący rok powinien przynieść powrót wyników na ścieżkę wzrostu – podsumowuje analityk.

Pytania do... Konrada Księżopolskiego

dyrektora działu analiz Haitong Banku

Czego spodziewa się pan w I kwartale na GPW i na globalnych rynkach? Początek roku będzie spokojny czy raczej nerwowy?

Zamach USA na irańskiego generała Sulejmaniego pokazał, że I kwartał – a już na pewno jego pierwsza część – nie będzie należał do spokojnych. Wyraźny wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie, rejonie bogatym w ropę naftową, powinien wpływać na wzrost nerwowości na globalnych rynkach finansowych. W Polsce wskaźnik PMI okazał się lepszy od grudniowego odczytu i oczekiwań rynkowych, jednak cały czas pozostaje poniżej 50 pkt. Z kolei wzrost płac i kosztów coraz bardziej widać w inflacji, która w ostatnim odczycie wzrosła o 3,4 proc. r./r. i przewyższa oprocentowanie depozytów. Początek roku na GPW rozpoczął się dość dobrze, ale jeśli nastąpi wyraźny wzrost zmienności na rynkach globalnych, to oczekujmy, że GPW także się temu podda. Jak na razie lepiej radzą sobie spółki średnie i małe wobec blue chipów, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Jak kształtują się wyceny na warszawskiej giełdzie w porównaniu z wycenami na innych rynkach?

Nadal pozostają atrakcyjne, co nie jest dużym zaskoczeniem, gdyż średnie stopy zwrotu z akcji spółek z GPW były zdecydowanie gorsze niż z największych globalnych rynków. Konsensus wskaźnika P/E (cena do zysku – red.) dla S&P to około 18,5, dla DAX około 14,4, a dla WIG około 10,4. Z kolei średni wskaźnik dla mWIG40 to około 11, dla sWIG80 około 10,4, a dla WIG20 około 10,3.

Spółki dywidendowe w 2020 r. będą ciekawą grupą aktywów? Gdzie szukać perełek – wśród największych czy w segmencie małych i średnich firm?

Późna faza cyklu koniunktury, zwiększające się ryzyko spowolnienia wzrostu gospodarczego oraz możliwe zwiększenie zmienności na rynkach powinno premiować spółki dywidendowe. Są postrzegane przez inwestorów jako te, które lepiej „trzymają" wartość, gdyż aby móc wypłacać regularne dywidendy, spółka musi być w stanie generować silny cash flow. Dywidendowych perełek trzeba szukać w szerokim rynku, chociaż więcej okazji do wysokich dywidend widzielibyśmy jednak pośród średnich i małych firm. W WIG20 wyróżnilibyśmy PZU, Cyfrowy Polsat i Playa. Z kolei spośród średniaków i maluchów: Bank Handlowy, Asseco Poland, LiveChat, TSG, Asseco BS i ATM Grupę.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.