Okiem eksperta

Wahań ciąg dalszy

Początek ubiegłego tygodnia i koniec poprzedniego mogły utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że korekta ma się ku końcowi i wzrost będzie kontynuowany, przynajmniej do poziomów tegorocznych szczytów.

Kamil Hajdamowicz, doradca inwestycyjny, Vienna Life TU na Życie, Vienna Insurance Group

Foto: materiały prasowe

W przypadku krajowego rynku można było liczyć na odbicie i powrót do górnej granicy kanału bocznego, kształtującego się na poziomie 1850 pkt. Zwłaszcza że zniknął jeden z powodów ostatnich spadków, czyli przygotowywanie miejsca w portfelu na akcje debiutanta – Allegro. Tak się jednak nie stało i druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła powrót spadków. Powodów do takiego zachowania rynków ponownie należy szukać za oceanem. Nastroje pogorszyły się po debacie prezydenckiej, w której Donald Trump nie wypadł najlepiej zarówno pod względem merytorycznym, jak i stylu. Dodatkowo pojawiły się duże wątpliwości odnośnie do realności zawarcia porozumienia republikanie–demokraci w kwestii pakietu pomocowego dla gospodarki. Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet o wartości 2,2 bln USD, na co prawdopodobnie nie zgodzi się Senat, kontrolowany przez republikanów. A to było głównym motorem odbicia. Koniec tygodnia przyniósł ponadto informacje o zakażeniu Covid-19 prezydenta i jego małżonki, co może być w krótkim terminie pretekstem do ataków na Trumpa, który początkowo lekceważył pandemię. Jaki to będzie miało wpływ na rynki w najbliższych tygodniach, trudno oszacować, wszystko zależy od tego, jak rozegra to prezydent. Ten czynnik, miesiąc przed wyborami, jasno pokazuje, że rynki do wyborów pozostaną zmienne. Dla uczciwości warto również zaznaczyć, że koniec września był końcem III kwartału, co mogło dać efekt klasycznego windows dressing.

Wracając na krajowy rynek, październik może być ciekawy, zwłaszcza dla dużych spółek. Co nie oznacza oczywiście, że taki będzie. Technicznie indeksowi udało się uciec spod topora, ale ryzyko kontynuacji spadków w dalszym ciągu istnieje. Ostatni okres spadków zbiegł się ze słabszym zachowaniem CD Projekt, a nerwowa atmosfera może się utrzymywać do premiery „Cyberpunk 2077". Drugim kluczowym elementem pozostaje moment wejścia akcji Allegro do WIG20, co może spowodować roszady w akcjonariacie pozostałych spółek, w szczególności z punktu widzenia funduszy benchmarkowych. Chociaż można zakładać, że część tego ruchu już się wykonała.

Początek tygodnia przyniesie finalne dane o kondycji sektora usług oraz wartości zamówień w niemieckim przemyśle. Posiedzenie RPP nie powinno przynieść istotnych zmian w obrazie rynku. Rytm nastrojów wyznaczać będzie kampania prezydencka w USA, w tle zaś kolejne doniesienia o reakcji na II falę pandemii. ¶

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.