REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Windykatorzy kontrolują dług, ale zakupy jeszcze wstrzymają

Dobry poziom spłat i struktura zapadalności obligacji zapewniają największym na Catalyst windykatorom komfort czasowy i pozwalają wybrzydzać na towar banków.
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Od kilku kwartałów na rynku wierzytelności bankowych obserwujemy spadek konkurencji między krajowymi firmami windykacyjnymi. Za sprawą mniejszych zakupów inwestorom łatwiej ocenić, na ile, windykując posiadane już pakiety wierzytelności, windykatorzy są w stanie poradzić sobie z obsługą zadłużenia.

Best

Trójmiejska spółka jest najbliższa wejścia w okres zwiększonej zapadalności obligacji – w pierwszym półroczu przyszłego roku zapadają papiery warte 110 mln zł, kolejne okresy będą zaś jeszcze bardziej wymagające. Best przygotowuje się do maratonu wykupów – na koniec czerwca zgromadził 54 mln zł, a w II kwartale wysokość spłat pokryła koszty operacyjne i odsetkowe (pomniejszone o amortyzację) z nawiązką prawie 20 mln zł. Warto jednak zauważyć, że Best w I półroczu podniósł o prawie połowę wydatki związane z sądowym prowadzeniem spraw, co możemy odczytywać jako ruch wyprzedzający (od lipca doręczanie pism przez komorników stało się droższe i trudniejsze) i inwestycję w spłaty w przyszłości.

W prezentacji dla inwestorów Best przekonuje, że spłaty w najbliższych 12 miesiącach (tj. do 30 czerwca 2020 r.) powinny przekroczyć 300 mln zł (co daje 75 mln zł na kwartał) i zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie będzie generował dostatecznie dużo gotówki, by z górką poradzić sobie z nadchodzącymi wykupami. Całość zaś uzupełnia warta 250 mln zł linia kredytowa w ING Banku, która może być przeznaczona zarówno na inwestycje w nowe pakiety (kiedy ceny znajdą się wreszcie na poziomach atrakcyjnych dla Bestu), jak i na refinansowanie obligacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA