Poltreg: List intencyjny z amerykańską firmą

Biotechnologiczna spółka Poltreg wkrótce zadebiutuje na GPW. Czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF. Jak się dowiedzieliśmy, firma właśnie nawiązała współpracę z AZTherapies.

Publikacja: 14.10.2021 05:05

Piotr Trzonkowski, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Poltregu

Piotr Trzonkowski, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Poltregu

Foto: materiały prasowe

– Zawarcie listu intencyjnego stanowi ukoronowanie kilkumiesięcznego badania due diligence, a jednocześnie zewnętrzne i niezależne potwierdzenie jakości naszego IP. To nie my szukaliśmy partnera – inicjatywa wyszła od bostońskiej, dobrze znanej na świecie, firmy AZTherapies. Znalazła nas i chce wykorzystać nasze doświadczenie – mówi Piotr Trzonkowski, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Poltregu. Dodaje, że po podpisaniu umowy Poltreg otrzyma wyłączną licencję na tzw. technologię CARTreg rozwijaną do tej pory w AZTherapies i będzie prowadził dalsze prace nad wykorzystaniem komórek regulatorowych w leczeniu chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym (m.in. stwardnienie zanikowe boczne). Poltreg i AZT zamierzają wspólnie pracować nad komercjalizacją technologii.

Rynek biotechnologiczny rośnie, przybywa podmiotów pracujących nad przełomowymi lekami i terapiami. Coraz większy ich odsetek trafia na rynki kapitałowe.

– Jest coraz więcej inwestorów wyspecjalizowanych w tej branży, a terapie komórkowe i genowe są w centrum uwagi inwestorów na świecie. W zeszłym roku firmy zajmujące się rozwojem tych terapii zebrały 20 mld USD, a w I półroczu tego roku już 14 mln USD – wskazuje prezes.

Spółka informowała wcześniej, że zamierza z oferty publicznej pozyskać ponad 130 mln zł brutto. Pieniądze przeznaczy m.in. na kontynuację badań klinicznych, budowę własnego centrum badawczo-rozwojowego i nowego laboratorium przeznaczonego do komercyjnej produkcji w Gdańsku.

Obecnie największymi akcjonariuszami spółki są fundusze: Paan Capital (ponad 26 proc. głosów) oraz Venture FIZ (ponad 23 proc.) Znaczącymi akcjonariuszami są też założyciele spółki i twórcy tzw. metody TREG: Piotr Trzonkowski, Natalia Marek-Trzonkowska oraz Małgorzata Myśliwiec. Mają w sumie prawie 30 proc.

Planowana oferta będzie obejmować nie więcej niż 1 332 414 nowych akcji serii M oraz nie więcej niż 335 407 istniejących walorów. Jeśli wszystkie akcje zostaną sprzedane, to po przeprowadzeniu oferty stanowić będą 35,76 proc. kapitału (32,38 proc. głosów). kmk

Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics: Spadek znaczenia rynku USA w przychodach
Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wieści z Mabionu. Kurs rośnie
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Urteste. Kurs w górę
Medycyna i zdrowie
Synthaverse stawia na ekspansję
Medycyna i zdrowie
Synthaverse z rekordowymi przychodami