Medycyna i zdrowie

Dwie spółki z NewConnect będą diagnozować koronawirusa

BioMaxima, producent podłoży mikrobiologicznych, systemów do oznaczania lekowrażliwości i dystrybutor odczynników zgłosił w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) testy do wykrywania koronawirusa.
Foto: Adobe Stock

„Spółka jest dobrze przygotowana do wsparcia działań służby zdrowia oraz Sanepid w diagnostyce 2019-nCoV Wuhan, ponieważ posiada szerszą ofertę wyrobów wymaganych przez NIZP-PZH, jak chociażby zestawy służące do pobierania i transportu próbek od pacjentów” – poinformowała spółka w komunikacie.

Zgłoszony do URPL test 2019-nCoV Wuhan IgG/IgM, opracowany przez Hangzou AllTest Biotech, jest szybkim testem immunochromatograficznym do jakościowego wykrywania u ludzi obecności przeciwciał IgG i IgM przeciwko 2019-nCoV (koronawirus). Materiałem badanym może być krew pełna, osocze lub surowica, a do przeprowadzenia szybkiego testu nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu. W skład testu wchodzą indywidualnie pakowane kasetki zawierające studzienkę, w której umieszczany jest materiał badany oraz krople buforu załączonego do zestawu. Wynik testu możliwy jest do odczytania w okienku testowym po upływie 10 minut.

Również gdański Blirt poinformował, że otrzymał zamówienie od krajowej jednostki budżetowej na dostawę dystrybuowanych zestawów diagnostycznych do wykrywania koronawirusa. Łączna wartość zamówienia to 2,5 mln zł.

Na poniedziałkowej sesji walor BioMaximy drożał o prawie 33 proc., do 5,85 zł. Z kolei ceny akcji Blirta rosły o 70 proc., do 5,1 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.