Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Roczny współczynnik HODL dla bitcoina po raz pierwszy przekroczył 50 proc., co wskazuje, że połowa aktywnej podaży tej kryptowaluty nie podlegała żadnym ruchom od co najmniej roku. Widać więc rosnącą bazę posiadaczy długoterminowych – pisał na Twitterze Benjamin Celermajer, menedżer w Coin Metrics. Wygląda na to, że większość „bitcoinowców" po prostu trzyma je w portfelach i czeka. To wpisuje się w scenariusz, w którym najbardziej popularna kryptowaluta staje się środkiem do przechowywania wartości. Jak duże kwoty są tam przechowywane?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.