REKLAMA
REKLAMA

Kongres Parkietu

Kongres „Parkietu”: Polska gospodarka lekko zwolni tempo

Prognozy gospodarcze na przyszły rok nie są optymistyczne, jednak na kryzys się nie zapowiada – mówili uczestnicy debaty na temat perspektyw gospodarek, która rozpoczęła tegoroczny Kongres „Parkietu”.

Od lewej: Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, Władysław Grochowski, prezes Arche, Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao, Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ, Piotr Soroczyński, ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, Grzegorz Siemiończyk, „Parkiet”.

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Eksperci przewidują, że wzrost na świecie w przyszłym roku będzie podobny jak w 2019 r. i wyniesie 3,1 proc. – W Stanach Zjednoczonych nastąpi spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego do około 1,8 proc. w związku z wygasaniem impulsów fiskalnych – przewidywał Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao. Wzrost w strefie euro sięgnie zaś 1,1 proc. – W Polsce wzrost będzie wciąż solidny i wciąż oparty na konsumpcji prywatnej. Kryzysu nie przewidujemy i chyba nikt nie będzie z tym polemizował – dodał Mrowiec. Ekonomiści zakładają, że w 2020 r. znów dojdzie do złagodzenia polityki monetarnej, a także do konfliktów handlowych. – Donald Trump przed wyborami nie będzie intensyfikował działań w tej sprawie. Prognozy gospodarcze są jednak bardzo niskie, a ryzyka asymetryczne – ocenił Mrowiec.

Największym zagrożeniem i czynnikiem niepewności pozostanie wojna handlowa między USA a Chinami, a także to, że jest ryzyko przeniesienia konfliktu na Europę. – Ewentualne nałożenie ceł na samochody eksportowane do USA z Unii Europejskiej mogłoby zdewastować europejską gospodarkę – zauważył Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. Co może być ogniskiem nowego kryzysu na świecie? – Zazwyczaj kryzys mamy tam, gdzie wszystko wygląda dobrze, a będąc dekadę po kryzysie, trudno dziś te miejsca znaleźć. Ogniskiem kryzysu w przyszłości mogą być jednak Chiny – stwierdził Tarnawa. W Polsce największym wyzwaniem będzie poprawa wydajności pracy w kontekście wyzwań globalnych, np. demograficznych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA