Konfrontacja różnych metod inwestycyjnych. Którą wybrać?

Zwieńczeniem wtorkowego forum będzie dyskusja pod tytułem: „Mistrzowie inwestycji – analiza fundamentalna kontra techniczna". Wezmą w niej udział rynkowi praktycy, którzy mają rożne patenty na pokonywanie rynku.

Publikacja: 10.10.2017 06:00

Konfrontacja różnych metod inwestycyjnych. Którą wybrać?

Foto: AdobeStock

Problem wyboru skutecznej strategii inwestycyjnej nie ogranicza się tylko do dylematu „analiza techniczna czy fundamentalna". Historia rynków finansowych ma swoich bohaterów zarówno wśród fanów inwestowania w wartość, jak i wśród zwolenników poszukiwania na wykresach powtarzalnych schematów. Wszyscy znamy Warrena Buffetta i jego podejście bazujące na poszukiwaniu niedoszacowanych walorów. Wszyscy kojarzymy też „eksperyment żółwi", który pokazał, jak dochodowa potrafi być prosta strategia wybicia z kanałów 20- i 55-sesyjnych, jeśli tylko będziemy trzymać się jej wytycznych.

Można powiedzieć, że w giełdowych realiach cel uświęca środki. Nieważne, jaką strategię stosujesz, ważne, by przynosiła regularne zyski. W sytuacji, gdy zwolennicy różnych metod odnoszą satysfakcjonujące ich wyniki, jałowy staje się spór o to, który ma lepszą metodę. Ciekawsze jest pytanie o to, która metoda pasuje do osobowości i preferencji konkretnego zainteresowanego. Każdy inwestor poważnie traktujący grę na giełdzie musi znaleźć swój własny przepis na pokonanie rynku. Taki, który ułatwi mu trzymanie dyscypliny i ograniczy negatywny wpływ czynników emocjonalnych. Jak dokonać takiego wyboru?

Po pierwsze, o czym wspominaliśmy na początku, nie trzeba ograniczać się do dylematu: technika czy fundamenty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z obu metod korzystać jednocześnie i na przykład potwierdzenia sygnałów widocznych na wykresie szukać w wynikach kwartalnych lub na odwrót. Znane są także pomysły, by analiza fundamentalna (AF) dawała wgląd w ogólną kondycję firmy i oceniała szansę na wzrost kursu akcji w dłuższym terminie, a analiza techniczna (AT) pozwalała odpowiednio dobrać parametry transakcji (moment kupna i sprzedaży, stop loss, wielkość pozycji, manipulacja linią obrony itp.). Ostateczna postać tej „hybrydy" zależeć będzie oczywiście od tego, jaki horyzont inwestycyjny będziemy preferować. Wraz ze wzrostem zakresu czasowego rosnąć będzie znaczenie analizy fundamentalnej i spadać technicznej. Z kolei przy day-tradingu trudno sobie wyobrazić, by posługiwać się wskaźnikami płynności czy rotacji aktywów. Tu zastosowanie znajdą wskaźniki techniczne, które na bieżąco reagują na zmiany notowań i pokazują sygnały kupna lub sprzedaży.

Po drugie, technologia komputerowa poszła tak daleko naprzód i stała się tak dostępna, że powstały nowe techniki bazujące na zaprogramowanych algorytmach, które zarządzanie portfelem oddają w ręce robota. Przy wykorzystaniu jednego z języków programowania dedykowanych algorytmom inwestycyjnym (np. MQL, AFL) każdy może zbudować własny automat. Nie musi być to od razu pełna strategia. Może to być prosty skrypt, który pozwoli np. wyłowić z rynku spółki przewartościowane według wskazań oscylatora RSI. Dzięki temu możemy szybko zidentyfikować grono spółek, którym potencjalnie grozi korekta. Bardzo zaawansowane algorytmy, stosowane przez graczy instytucjonalnych, identyfikują słowa kluczowe w komunikatach spółek lub szukają możliwości arbitrażu na wielu rynkach. Nie wspominamy już o ultraszybkich metodach wysokiej częstotliwości HFT (z ang. High Frequency Trading). Paleta możliwości jest bardzo szeroka. Jak mawiają programiści – ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

I w końcu po trzecie, są też inwestorzy, którzy działają czysto intuicyjnie, mają to coś, co prof. Krzysztof Borowski z SGH nazywa „czujem". Nie ma więc jednego przepisu na pokonanie rynku, co oznacza, że szukać swojego patentu na rynkowy sukces można na wielu polach. Niestety, żaden przepis nie ma nieskończonej daty ważności, co oznacza, że nawet gdy uda nam się „złapać króliczka" i zarobić trochę pieniędzy, to prędzej czy później znów nam ucieknie i trzeba będzie go odnaleźć. Zmieniają się rynki, zmieniają się strategie.

O poszukiwaniach różnych metod inwestycyjnych będziemy dyskutować podczas ostatniego panelu na Forum Inwestycyjnym „Parkietu" i „Rzeczpospolitej". Zaprosiliśmy rynkowych praktyków, którzy mają wieloletnie doświadczenie inwestycyjne i będą mogli podzielić się swoimi refleksjami.

Dr Tomasz Filipiak inwestor indywidualny

 

Emil Łobodziński analityk DM PKO BP

 

Piotr Neidek analityk techniczny DM mBanku

 

Grzegorz Zalewski ekspert DM BOŚ

 

Maciej Żukowski wiceprezes zarządu Opoka TFI

FORUM INWESTYCYJNE „PARKIETU" I „RZECZPOSPOLITEJ"wtorek, 10 października 2017 r., Sala Notowań GPW w Warszawie

9.30 Rejestracja

10.30 Powitanie gości

Andrzej Stec, redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet", zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej"

10.15–11.15

W co lokować dzisiaj oszczędności. akcje, obligacje, fundusze, nieruchomości, inwestycje alternatywne?

Moderator. Jan Morbiato, „Parkiet" i „Rzeczpospolita"

Uczestnicy dyskusji:

Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego

Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao

Karol Chrystowski, zarządzający funduszami, PKO TFI

Paweł Homiński, członek zarządu, doradca inwestycyjny, Noble Funds TFI

Michał Skotnicki, prezes zarządu, BBI Development

11.15–12.15

Emerytura jest bliżej, niż ci się wydaje. Jak oszczędzać, aby godnie żyć na emeryturze. Co przyniosą Polakom zmiany w systemie emerytalnym?

Moderator. Grzegorz Siemionczyk, „Parkiet" i „Rzeczpospolita"

Uczestnicy dyskusji:

Grzegorz Chłopek, prezes zarządu, Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne

Iga Magda, wiceprezes zarządu, Instytut Badań Strukturalnych

Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

Łukasz Kwiecień, wiceprezes, PKO TFI

Paweł Wojciechowski, główny ekonomista, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

12.15–12.30 Przerwa kawowa

12.30–13.30

Czy i jak inwestować w spółki innowacyjne? Inauguracja nowego indeksu spółek innowacyjnych

Moderator. Katarzyna Kucharczyk, „Parkiet" i „Rzeczpospolita"

Uczestnicy dyskusji:

Andrzej Białkowski-Miler, prezes, Biotech Management Consulting

Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji

Paweł Przewięźlikowski, współzałożyciel, prezes zarządu, Selvita

Łukasz Piekarski, członek zarządu, Vigo System

13.30–14.30 Mistrzowie inwestycji – analiza fundamentalna kontra techniczna

Moderator. Piotr Zając, „Parkiet" i „Rzeczpospolita"

Uczestnicy dyskusji:

dr Tomasz Filipiak, inwestor indywidualny

Emil Łobodziński, analityk, DM PKO BP

Piotr Neidek, analityk techniczny, DM mBanku

Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ

Maciej Żukowski, wiceprezes zarządu, Opoka TFI

14.30 ZAKOŃCZENIE CZĘŚCI OFICJALNEJ. LUNCH

Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt