REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Volvo PV445 Duett. Pierwszy taki łoś

Szwedzka marka słynie m.in. jako producent wytrzymałych i praktycznych samochodów z nadwoziem typu kombi. Przygodę Volvo w tym segmencie pojazdów rozpoczął 65 lat temu model PV445 Duett.
Pierwsze kombi szwedzkiej marki – Volvo PV445 Duett. Na tym samym podwoziu skonstruowano też uroczy kabriolet. Model ten bazuje na osobowym PV444, z którym dzieli podwozie, mechanikę i przednią część nadwozia.
Archiwum

Rdzennie szwedzka marka obecnie jest w rękach chińskiej firmy Geely Automobile, a przedtem, w burzliwej dla niej końcówce XX wieku, należała do koncernu Ford. Amerykanie wyraźnie nie mieli na nią pomysłu, nad Volvo wisiała groźba bankructwa, ale obecnie jest znakomicie zarządzana i produkuje auta klasy premium, które odnoszą ogromne sukcesy. Krótko mówiąc, znów jest na topie.

Zaczęło się wszystko ponad 90 lat temu. Nieformalnie Volvo założono w 1924 roku, ale datą oficjalną jest dzień uruchomienia produkcji pierwszego modelu ÖV4 – 14 kwietnia 1927 roku. Założona przez Gustafa Larsona i Assara Gabrielsona firma postawiła sobie za cel produkcję solidnych aut przystosowanych do szwedzkich dróg. I taki dokładnie jest Volvo PV445 Duett debiutujący w roku 1953. Był on w praktyce wersją podwoziową modelu PV444 wytwarzanego już od połowy lat 40. Oznaczenie PV w nazwie oznaczało person vagnar, czyli samochód osobowy, a cyfry 444 symbolizowały: 4 cylindry, 40 KM i 4 osoby mieszczące się w samochodzie. Wóz miał kilka nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Było to m.in. pierwsze Volvo z nadwoziem samonośnym. Z tego też jednak powodu nie mógł być dostarczany jako samo podwozie. Niemniej zawieszenie stało się bazą dla małych ciężarówek, furgonetek, kabrioletów coupé, a także kombi, czyli wspomnianego PV 445 Duett.

Jego konstrukcja mechaniczna i wygląd od przodu były identyczne jak w modelu PV444, z wyjątkiem dodatkowego pręta w kracie chłodnicy. Samochód szybko okazał się nieporównywalnie bardziej praktyczny od sedanów i innych popularnych wtedy typów aut. Duett sprawdzał się podczas rodzinnych wypadów za miasto, ale dobrze spełniał też rolę małego auta dostawczego. Było to bardzo ważne dla rodzin prowadzących na przykład niewielki biznes i niemogących pozwolić sobie na dodatkowy pojazd. Tu otrzymywali „dwa w jednym". Dobre opinie miały także silnik: górnozaworowy 1.4 o mocy 85 KM lub 60-konny 1.6. Współpracowały z trzybiegową skrzynią manualną, a na wszystkich kołach montowano hydrauliczne hamulce bębnowe.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, iż niezwykle lubiany PV445 Duett został nawet doceniony przez szwedzką pocztę, która w 1997 roku wydała znaczek pocztowy z jego rysunkiem. Trudno go nie doceniać. Od 1953 roku firma Volvo sprzedała na świecie przeszło 6 milionów samochodów typu kombi, czyli około 1/3 wszystkich aut wyprodukowanych przez Szwedów od chwili założenia marki.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA