REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Peel Trident. UFO na trzech kołach

Wybuch śmiechu to bardzo częsta reakcja na widok najmniejszego autka świata. Peel Trident to taki R2-D2 wśród samochodów. Był produkowany w latach 60. XX wieku, gdy fascynacja kosmosem była bardzo silna.
Peel P50 jest najmniejszym seryjnie produkowanym autem świata. Mieści jedną osobę.
www.rmsothebys.com

Peel Engineering Company było brytyjskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w budowie łodzi. To ma sens, zważywszy, że mieściło się na wyspie Man leżącej w połowie drogi między Irlandią a Wielką Brytanią. Oprócz łodzi z włókna szklanego produkowano tam również osłony motocyklowe, krótko gokarty Peel Manxcart oraz właśnie mikroauta, których karoseria także wykonana była z lekkiego włókna szklanego. To były oczywiście małe serie, a czas produkcji krótki, od 1962 do 1966 roku. Powstały dwa modele: Peel P50 i jego następca Peel Trident. Potem jeszcze przez kilka lat wytwarzano większy wóz Peel Viking Sport, ale ostatecznie firma przestała istnieć w 1974 roku.

Poznajmy lepiej nasze urocze „toczydełka". Peel P50 do dziś jest najmniejszym seryjnie produkowanym autem dopuszczonym do ruchu. Jako taki figuruje nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Ma 134 cm długości, 132 cm wysokości i 99 cm szerokości, waży 59 kg i mieści tylko jedną osobę. To pojazd trzykołowy, bez biegu wstecznego – by zawrócić, trzeba było wysiąść i obrócić go o 180 stopni. Rozpędzał się do 61 km/h. I był głośny, co nie sprzyjało zainteresowaniu kierowców. Nie powtórzono tych błędów przy projektowaniu następcy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA