Handel i konsumpcja

Część Zakładów Mięsnych Henryk Kania wykupiona

Producent drobiu Cedrob zapłacił za aktywa spółki 100 mln zł.
Foto: materiały prasowe

W ramach sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Cedrob uzyskał m.in. nieruchomości w Goczałkowicach–Zdroju, Pszczynie oraz Ćwiklicach. Firma otrzymała również prawa wynikające z umowy leasingu operacyjnego nieruchomości położonej w Mokrsku. Syndyk  zawarł umowę sprzedaży Zakładów w środę, jednak oferta Cedrobu została złożona już w lutym. Warunki sprzedaży sąd w Katowicach zatwierdził 18 czerwca.

Oficjalnie spółka w stanie upadłości znajduje się właśnie od 18 czerwca, jednak wniosek o ogłoszenie stanu upadłości wpłynął do sądu jeszcze w grudniu 2019 r. Według informacji udostępnionych przez firmę ponad rok temu, obciążenia ZM Kania opiewały na kwotę 833 mln zł, a największymi wierzycielami spółki były Alior Bank oraz Citi Handlowy. Łączna wartość roszczeń obu banków przekracza 350 mln zł.

W portfolio jednego z największych producentów drobiu w Polsce – Cedrobu - znajdują się spółki jak m.in. notowany na głównym parkiecie GPW dystrybutor mięsa wieprzowego Gobarto czy Zakłady Mięsne Silesia. Za prezesem ZM Kania Henrykiem Kanią prokuratura wydała w marcu krajowy list gończy, co oznacza, że jego poszukiwania ograniczone są jedynie do granic Polski. Sam Kania informował natomiast, że mieszka na stałe za granicą, gdzie ma status rezydenta. Zarząd Zakładów trafił do aresztu we wrześniu 2019 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.