Handel i konsumpcja

Sklepy otwarte, a Polacy kupują przez internet

Rekordy w handlu online nie skończyły się wraz z lockdownami, a e-sklepów przybywa w Polsce nawet szybciej niż w szczycie pandemii. Rosną sklepy i platformy.
Foto: Bloomberg

Choć konsumenci wracają do stacjonarnych sklepów i ruch w centrach handlowych systematycznie się odbudowuje, to z e-zakupów nie rezygnują. W efekcie rekordowo rośnie liczba sklepów internetowych – do końca lipca powstało aż 5,2 tys. nowych i jest ich już niemal 50 tys. – wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet, które „Parkiet" publikuje jako pierwszy.

Ogromny potencjał rynku

Koniunktura na rynku jest tak dobra, że w kilka miesięcy powstaje więcej nowych sklepów niż przed pandemią rocznie, ale wynik jest nawet lepszy niż w 2020 r. Gdy ograniczenia związane z pandemią odcięły wielu Polaków od stacjonarnych zakupów, w siedem miesięcy powstało 4,7 tys. nowych sprzedawców.

– W porównaniu z grudniem 2020 r. oznacza to wzrost o blisko 12 proc., co stanowi kolejny twardy dowód na dynamiczny wzrost znaczenia w Polsce rynku e-commerce i wypadkową wpływu pandemii Covid-19 na codzienne życie Polaków, a także nadchodzące i nieuniknione zmiany w handlu – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet.

Nowe e-sklepy to tylko część rynku. Wielu sprzedawców może rozpocząć oferowanie produktów, korzystając z pośrednictwa np. platform jakich jak Amazon, Allegro czy eBay. Potwierdzają to dane sprzedawców – Allegro podało, że nawet w II kwartale 2021 r., z wysoką bazą odniesienia w postaci danych z II kwartału 2020 r., sprzedaż urosła o 10,6 proc.

Foto: GG Parkiet

Jednak sklepy też radzą sobie doskonale. Odzieżowy Answear.com według wstępnych danych miał w II kwartale 2021 r. 153 mln zł sprzedaży online, co oznacza wzrost o 37 proc. rok do roku. W pierwszym półroczu sprzedaż online wzrosła o 53 proc., a przychody o 55 proc.

– Po otwarciu galerii handlowych powrót wielu klientów do zakupów w kanale offline był czymś naturalnym. Ludzie stęsknili się za tradycyjnym robieniem zakupów, dla dużej części z nich wyjście w weekend do galerii handlowej było pewnego rodzaju rytuałem. Jednak my, jako firma czysto e-commerce, nie odczuliśmy tego zbyt mocno, co potwierdzają wyniki – mówi Krzysztof Bajołek, prezes Answear.com.

Nowe usługi dla klientów

– Zgodnie z naszymi wyliczeniami na bazie danych GUS udział e-handlu w sprzedaży detalicznej, licząc od maja 2020 r., wyniósł 8,5 proc. Trend jest rosnący i bazując na nim, można spodziewać się, że w 2022 r. waga e-sprzedaży wkroczy na poziom dwucyfrowy – mówi Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor sprzedaży w Unity Group. – Odpowiedź sprzedawców w postaci rekordowo rosnącej liczby otwieranych e-sklepów jest w pełni uzasadniona. Cały czas jest też niepewność co do przyszłości, czy będzie kolejny lockdown. W związku z tym wszyscy „na zapas" zakładają, że raczej może do niego dojść i dalej się zbroją, intensywnie prowadząc działania związane z cyfrową transformacją sprzedaży – dodaje.

GfK Polonia podawało, że w I kwartale widać było jedynie nieznaczny, bo 4,2-proc. spadek sprzedaży online produktów FMCG, co było efektem zmasowanych zakupów w tym kanale podczas lockdownu. To jednak wciąż o 49 proc. więcej niż w I półroczu 2019 r.

Potwierdza to choćby sklep Frisco.pl należący do Eurocash, działający początkowo tylko w Warszawie, teraz obecny już we Wrocławiu i Poznaniu. W pierwszej połowie tego roku sprzedaż Frisco sięgnęła 137,6 mln zł, z czego 10,9 mln zł to sprzedaż zrealizowana poza Warszawą. – Udział nowych miast w łącznej sprzedaży w przyszłych okresach powinien rosnąć, Frisco zamierza rozszerzyć swoją działalność na kolejne duże miasta Polski – podaje Eurocash.

Boom to efekt także dostępności nowych form dostawy, jak automaty paczkowe, a także alternatywnych metod płatności, również odroczonych. Na Polski rynek weszła teraz z tym rozwiązaniem Klarna. Według jej badania 96 proc. polskich internautów dokonało zakupu online w 2021 r. – wynik ten jest spójny we wszystkich grupach wiekowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.