REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rekordowy wzrost zarobków na Wyspach

Brytyjscy pracodawcy z sektora prywatnego planują w tym roku podwyższyć stawki podstawowe dla swoich pracowników średnio o 2,5 proc., co jest najwyższym poziomem od rozpoczęcia takich badań w 2012 r. – informuje The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), organizacja zajmująca się zasobami ludzkimi.
Foto: 123rf

Brytyjskie firmy planują podnieść płace podstawowe ze względu na problemy z rekrutacją i konieczność utrzymywania płac na konkurencyjnym poziomie – wynika z ankiety CIPD.

Brytyjski rynek pracy okazał się odporny w okresie poprzedzającym brexit, a bezrobocie spadło do najniższego poziomu od połowy lat 70. ubiegłego wieku pomimo spowolnienia gospodarczego, które spowodowało spadek inwestycji i ograniczyło wzrost w 2018 r.

– Firmy mogą decydować się na ekspansję, zatrudniając pracowników, zamiast kupować nowy sprzęt, ponieważ po potencjalnym brexicie bez umowy łatwiej będzie zwolnić pracowników, niż sprzedać niechciane maszyny – mówił Gertjan Vlieghe, członek komitetu polityki pieniężnej w Banku Anglii.

Oficjalne dane o płacach, które zostaną opublikowane we wtorek, w przeciwieństwie do danych CIPD obejmują również premie i zmiany w zatrudnieniu. Prawdopodobnie pokażą, że wzrost płac w IV kwartale 2018 r. był najszybszy od 2008 r. i jak wynika z sondażu Reutersa, wynosić będzie 3,5 proc.

Pracownicy sektora publicznego nie doświadczą jednak wzrostu płac tak szybko, jak ich koledzy z sektora prywatnego. CIPD poinformował, że pracodawcy z sektora publicznego oczekują wzrostu płac na poziomie średnio 1,1 proc., wobec 2 proc. rok wcześniej.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA