Gospodarka - Świat

Strefa euro: Ifo wieszczy złotą epokę niemieckiej gospodarki

Największa gospodarka strefy euro w 2018 r. urośnie o 2,6 proc., po 2,3 proc. w tym roku. Także w 2019 r. utrzyma ponad 2-proc. tempo wzrostu PKB – przewiduje wpływowy monachijski ośrodek analityczny Ifo.
Foto: PAP/EPA

„Niemiecka gospodarka jest w doskonałej formie. To głównie zasługa przemysłu wytwórczego, który korzysta z poprawy koniunktury w strefie euro i reszcie świata. Ten sektor będzie nadal zwiększał eksport i aktywność inwestycyjną" – napisali w czwartkowym komunikacie ekonomiści Ifo.

W ub.r. PKB Niemiec zwiększył się o 1,9 proc. Jeśli prognozy Ifo się spełnią, lata 2017–2019 będą pierwszym od co najmniej 1990 r. tak długim okresem wzrostu niemieckiej gospodarki w tempie ponad 2 proc. rocznie. W latach 2007–2008 oraz 2010–2011 rozwijała się ona szybciej, ale oba te okresy były okupione późniejszą recesją lub stagnacją.

O doskonałej koniunkturze nad Renem i w całej strefie euro świadczą wstępne, grudniowe odczyty wskaźników PMI. Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektora usługowego i przemysłowego Eurolandu, wzrósł do 58 pkt, z 57,2 pkt w listopadzie. To najwyższy odczyt od blisko siedmiu lat, podczas gdy ekonomiści przeciętnie spodziewali się jego zniżki do 57,2. Dystans PMI od granicy 50 pkt to miara tempa wzrostu aktywności w gospodarce. W grudniu przyspieszył on zarówno w przemyśle, jak i w usługach. W Niemczech PMI w przemyśle osiągnął nowy rekord.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły