REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Jak biznes kupował przysługi u Netanjahu

Urzędujący premier desperacko trzyma się władzy, by w ten sposób uniknąć groźby więzienia. Zemściły się jego związki z potentatami biznesu.
Izraelski premier Beniamin Netanjahu i jego żona Sara na pewno wielokrotnie się zastanawiali w tym roku, czy poradzą sobie z zarzutami prokuratorskimi. Sara poszła na ugodę sądową, a jej męża czeka proces.
Kobi

Prezydent USA Donald Trump miał się zdystansować wobec izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu, gdyż „nie lubi przegrywów" – donosił niedawno izraelski serwis Ynetnews, powołując się na urzędników Białego Domu. Amerykańska administracja jest wyraźnie rozczarowana tym, że po dwukrotnym przeprowadzeniu w tym roku wyborów parlamentarnych w Izraelu, na tamtejszej scenie politycznej nadal panuje pat. Netanjahu i jego partii Likud nie udało się stworzyć koalicji rządowej – podobnie zresztą jak jego głównemu rywalowi gen. Benny'emu Gantzowi, liderowi bloku Kahol Lavan (hebr. niebiesko-biali). Jedną z głównych przeszkód do stworzenia nowego rządu jest sam Netanjahu, którego politycznego upadku nie może się też doczekać część polityków Likudu. Sytuację komplikuje to, że prokurator generalny Avichai Madelblit postawił mu zarzuty korupcji, oszustw i nadużycia władzy w trzech sprawach karnych. Po raz pierwszy w historii urzędującemu premierowi Izraela grozi proces o korupcję. – To, co się dzieje, to próba zamachu stanu – skomentował oskarżenia Netanjahu. Być może będzie musiał doprowadzić do kolejnych wyborów parlamentarnych, by w ten sposób spróbować załapać się na immunitet.

Jego ekipa ma zdecydowanie mniej czasu, by zająć się gospodarką. A ona zwalnia już trzeci rok z rzędu. Nie jest to spowolnienie drastyczne (o ile w 2015 r. PKB wzrósł o 4 proc., a w 2018 r. o 3,4 proc., o tyle Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się 3,1 proc. w tym roku), ale przyczynia się to do rozdęcia deficytu budżetowego, który może w tym roku sięgnąć 4 proc. PKB. Zaskakująco silny szekel (zyskał 7 proc. wobec dolara od początku roku) szkodzi zaś izraelskiemu eksportowi. Izrael doświadczał w ostatnich miesiącach gorszej koniunktury ekonomicznej, strategicznej i politycznej. Kurczowe trzymanie się stołka przez Netanjahu może przedłużyć tę chorobę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA