Gospodarka - Świat

Wielka Brytania: Przemysł ratuje gospodarkę

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła w Wielkiej Brytanii o 0,7 proc.
Foto: PAP/EPA

To był piąty z rzędu miesięczny wzrost w tym sektorze i ponad dwa razy większy od prognozowanego – poinformował w piątek Urząd Krajowej Statystyki (ONS). W 10 z 13 branż przemysłu przetwórczego odnotowano wzrost, a do zwiększenia produkcji w całym sektorze przemysłowym przyczynił się też wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. W całym trzecim kwartale produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1 proc., nieco bardziej niż 1 proc. szacowany przed miesiącem.

Natomiast w budownictwie produkcja spadła o 1,6 proc., najbardziej od półtora roku, a w całym trzecim kwartale o 0,9 proc., bardziej niż pierwotnie szacowane 0,7 proc. Spadek deficytu handlowego był we wrześniu zbyt mały, by zapobiec powiększeniu tego wskaźnika w całym trzecim kwartale. Wzrósł on w tym okresie do 9,5 mld funtów z 6,5 mld funtów w poprzednich 3 miesiącach. We wrześniu deficyt w handlu zagranicznym zmniejszył się do 2,75 mld funtów, bo w obrocie towarowym eksport wzrósł o 4,5 proc., a import jedynie o 0,4 proc.

Korekty w poszczególnych sektorach nie spowodowały zmiany w produkcie krajowym brutto, który wzrósł w III kwartale o 0,4 proc. To mniej niż średnia dla okresu sprzed brexitowego referendum. Polityczna niepewność i inflacja przyhamowały wydatki konsumpcyjne.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły