REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Stopy Fed bez zmian

Na pierwszym po październikowych giełdowych spadkach i wyborach do Kongresu amerykańska Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać podstawową stopę procentową na dotychczasowym poziomie.

Jerome Powell, prezes Fed

Foto: AFP

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jednogłośnie zdecydowali o pozostawieniu stopy funduszy federalnych w przedziale 2 – 2,25 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynków, gdzie dominuje przekonanie, że kolejna podwyżka, o ćwierć punktu procentowego, nastąpi w grudniu.

W wydanym komunikacie amerykański bank centralny ocenił bieżącą sytuację gospodarczą w kraju. Zwrócono uwagę na spadek stopy bezrobocia od wrześniowego posiedzenia Komitetu. W październiku obniżyła się do 3,7 proc., najniższego poziomu od końca 1969 roku.

Jednocześnie zauważono osłabienie tempa inwestycji po gwałtownym wzroście we wcześniejszym okresie tego roku. Nie podano żadnych szczegółów ani liczb, ale giełdowe spółki podając wyniki za trzeci kwartał informowały o ograniczeniu niektórych swoich inwestycji z powodu wojny handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Ogólnie jednak FOMC ocenił sytuację ekonomiczną bardzo pozytywnie, podtrzymując pogląd, że aktywność  gospodarcza rośnie w szybkim tempie.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA