Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W miarę wychodzenia kolejnych branż z kryzysu po pandemii widać jednak, że problemy, takie jak napięte łańcuchy dostaw czy presja inflacyjna, zaczynają odgrywać coraz większą rolę, co przekłada się nawet na obniżenie przyszłorocznych prognoz wyników.
Przykładem może być producent odzieży Nike. Z powodu niewydolnych łańcuchów dostaw oraz rosnących kosztów frachtu spółka zdecydowała się obniżyć szacunki dotyczące przychodów i zysków w roku obrotowym 2022 (obejmuje okres od czerwca do maja). Zarząd ostrzegł też o możliwych opóźnieniach w nadchodzącym sezonie świątecznym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.