Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W miarę wychodzenia kolejnych branż z kryzysu po pandemii widać jednak, że problemy, takie jak napięte łańcuchy dostaw czy presja inflacyjna, zaczynają odgrywać coraz większą rolę, co przekłada się nawet na obniżenie przyszłorocznych prognoz wyników.
Przykładem może być producent odzieży Nike. Z powodu niewydolnych łańcuchów dostaw oraz rosnących kosztów frachtu spółka zdecydowała się obniżyć szacunki dotyczące przychodów i zysków w roku obrotowym 2022 (obejmuje okres od czerwca do maja). Zarząd ostrzegł też o możliwych opóźnieniach w nadchodzącym sezonie świątecznym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.