Gospodarka - Świat

Chiny: Kryptowaluty kanałem transferów

50 mld USD wytransferowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy z Chin za pośrednictwem portfeli kryptowalut – mówi raport firmy badawczej Chainanalysis.
Foto: Adobestock

W Chinach obowiązują bardzo ostre przepisy dotyczące transferów pieniędzy za granicę. Każdy obywatel może rocznie wymienić na inne waluty maksymalnie równowartość 50 tys. USD. W przeszłości bogaci Chińczycy omijali te bariery za pomocą zawyżonych inwestycji w zagraniczne nieruchomości oraz inne aktywa. W ostatnich latach rząd ChRL mocno ograniczył jednak tego typu praktyki. Bogacze chcący przenieść swój kapitał do innych krajów mogli więc sięgnąć po kryptowaluty, by ominąć te ograniczenia.

„Oczywiście nie wszystkie te transfery oznaczają ucieczkę kapitału, ale naszym zdaniem 50 mld USD to absolutna granica dla wartości tej ucieczki z Azji Wschodniej do innych regionów" – twierdzą analitycy Chainanalysis.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.