USA. Rekordowe tąpnięcie w gospodarce

To, jak szybko odbije się amerykański PKB w trzecim kwartale, będzie zależne od rozprzestrzeniania się wirusa.

Publikacja: 31.07.2020 05:20

USA. Rekordowe tąpnięcie w gospodarce

Foto: AFP

Gospodarka USA skurczyła się w drugim kwartale o rekordowe 32,9 proc. (to dane annualizowane, czyli przedstawiające zmianę kwartalną w tempie rocznym). To nieco mniej, niż przewidywała średnia prognoz analityków, wynosząca -34,5 proc. Głównym powodem tego załamania gospodarczego była oczywiście pandemia Covid-19 i towarzyszące jej kwarantanny. Już w pierwszym kwartale te czynniki przyczyniły się do spadku PKB o 5 proc.

Spadek bez precedensu

Nigdy wcześniej żaden kryzys nie wywołał tak dużego tąpnięcia w gospodarce USA w tak krótkim czasie. Podczas globalnego kryzysu finansowego z lat 2008–2009 największy kwartalny spadek amerykańskiego PKB wyniósł 8,4 proc. Powojenny rekord kwartalnego spadku PKB został ustanowiony w 1958 r. i wynosił 10 proc.

Ze wstępnych danych przedstawionych przez Departament Handlu wynika, że konsumpcja zmniejszyła się w drugim kwartale aż o 34,6 proc., a inwestycje biznesowe spadły o 27 proc. Wydatki rządu federalnego wzrosły co prawda o 2,7 proc., ale na poziomie stanów i samorządów lokalnych spadły o 5,6 proc. Pandemia uderzyła mocno w rynek pracy. W czwartek opublikowano dane o nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. W tygodniu zakończonym 25 lipca Amerykanie złożyli ich 1,43 mln, gdy tydzień wcześniej było ich 1,42 mln. Średnia prognoz analityków mówiła jednak o wzroście o 1,45 mln.

Groźne kwarantanny

O tym, że pandemia wciąż stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki USA, mówił w środę wieczorem prezes Fedu Jerome Powell. Od jej przebiegu uzależnia dalsze ożywienie

GG Parkiet

– Widzieliśmy w ostatnich tygodniach oznaki wzrostu zachorowań i powrót środków mających powstrzymywać rozprzestrzenianie się choroby, które zaczynają ciążyć ożywieniu gospodarczemu. Dane wskazują na spowolnienie tempa ożywienia – stwierdził Powell na konferencji po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej.

– Raport za drugi kwartał pokazał, w jak głębokiej dziurze znalazła się wówczas gospodarka. Wychodzimy już z tej bardzo głębokiej i ciemnej dziury, ale minie jeszcze dużo czasu, zanim znajdziemy się na powierzchni – ocenia Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics.

– Wiemy już, że aktywność gospodarcza silnie odbiła w maju i w czerwcu, tworząc podstawę do silnego wzrostu PKB w trzecim kwartale. Pełniejszy obraz sytuacji będziemy mieć po piątkowych danych o konsumpcji w czerwcu, ale możemy się spodziewać, że będzie to wzrost PKB o ponad 20 proc. Jednakże wraz ze wzrostem przypadków zachorowań w lipcu widzimy, że ożywienie w kształcie litery „V" jest mało prawdopodobne – uważa Andrew Hunter, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe