Inflacja najwyższa od 2008 roku

Wzrost cen okazał się dużo szybszy od prognoz, ale dane nie dają odpowiedzi, na ile ten skok będzie trwały.

Publikacja: 13.05.2021 05:17

Inflacja najwyższa od 2008 roku

Foto: AFP

Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 2,6 proc. w skali roku w marcu do 4,2 proc. w kwietniu. Jest najwyższa od września 2008 r. Najnowsze dane okazały się gorsze od prognoz – te mówiły o wzroście do 3,6 proc. Licząc miesiąc do miesiąca, amerykańska inflacja przyspieszyła z 0,6 proc. do 0,8 proc., podczas gdy spodziewano się odczytu rzędu 0,2 proc.

Inflacja bazowa (czyli nieuwzględniająca cen paliw, energii oraz żywności) wyniosła w kwietniu 3 proc., po tym jak w marcu sięgnęła 1,6 proc., a oczekiwano zwyżki o 2,3 proc. Jest najwyższa od 1995 r.

Czas zaburzeń

W reakcji na te dane dolar umacniał się w środę po południu 0,5 proc. wobec wspólnej europejskiej waluty. Kurs spadł poniżej 1,21 USD za 1 euro. Dolar umocnił się też wobec złotego – kurs przebił poziom 3,76 zł za 1 USD. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich skoczyła do 1,64 proc. Środowa sesja w Nowym Jorku zaczęła się natomiast od spadków. Dow Jones Industrial tracił na jej początku 0,4 proc.

Szef Fedu Jerome Powell jak dotąd przekonywał, że przyspieszenie inflacji będzie jedynie tymczasowe i że w związku z tym nie czas na zacieśnianie polityki pieniężnej. Na danych za kwiecień na pewno mocno zaważyło to, że liczone były one rok do roku z niskiej bazy, czyli od dna kryzysu. Od tego momentu mocno wzrosły ceny wielu surowców. Ropa naftowa zdrożała o ponad 100 proc. (34 proc. od początku 2021 r.), miedź o 156 proc., a drewno budowlane aż o 337 proc. Według danych Departamentu Pracy za jedną trzecią wzrostu cen konsumpcyjnych w kwietniu odpowiadał wzrost cen używanych samochodów, które zdrożały aż o 10 proc. Ceny usług transportowych wzrosły zaś najbardziej od 1975 r.

GG Parkiet

– Rynki spodziewały się przyspieszenia inflacji, a wielkim pytaniem jest to, jak trwałe ono będzie. Nie poznaliśmy na nie odpowiedzi i zapewne nie poznamy przez kilka miesięcy. Rynki będą jednak chłostane obawami przed inflacją w nadchodzących miesiącach, a inwestorzy powinni pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu przed nią – twierdzi Seema Shah, główna strateg w firmie Principal Global Investors.

Dane o przyspieszeniu inflacji na pewno będą argumentem w rękach republikanów przeciwko nowym pakietom stymulacyjnym, których uchwalenia chce administracja Bidena. – W gospodarce jest tyle pieniędzy, że podaż nie nadąża za popytem i pcha ceny w górę. Powinniśmy być nieco bardziej ostrożni – uważa republikański senator John Thune.

Problem globalny

Przyspieszająca inflacja jest problemem w wielu krajach. W Polsce wyniosła w kwietniu 4,3 proc. r./r., w Indiach 4,3 proc., na Węgrzech 5,1 proc., w Rosji 5,5 proc., a w Meksyku 6,1 proc. Spośród państw Europy Zachodniej przyspieszenie wzrostu cen widać już w Hiszpanii (z 1,3 proc. r./r. w marcu do 2,2 proc. w kwietniu) i w Niemczech (z 1,7 proc. do 2 proc.). W Chinach inflacja konsumencka wyniosła co prawda w kwietniu tylko 0,9 proc. rok do roku, ale producencka przyspieszyła do 6,8 proc.

– Przewidywanie, jak mocno inflacja przyspieszy po wstrząsie tak wielkim jak pandemia, będzie bardzo trudne dla uczestników rynku. To może prowadzić przez pewien czas do podwyższonej zmienności na rynkach. Jednakże główne gospodarki będą się podnosiły, co będzie wspierane przez ich odmrażanie oraz działania stymulacyjne – wskazuje Daniele Antonucci, główny ekonomista Quintet Private Banku.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają