Gospodarka - Świat

Rosja. Rusal szoruje po dnie

Trwa spowodowana sankcjami USA, wyprzedaż akcji rosyjskiego giganta aluminiowego. Rusal nigdy jeszcze nie był tak tani.
Foto: Bloomberg

W minionym tygodniu objęty sankcjami USA koncern stracił na wartości blisko połowę. Dziś na giełdzie w Hongkongu koncern oligarchy Olega Deripaski (też trafił na czarną listę) potaniał jeszcze o ponad 20 proc..Tak niskiej kapitalizacji Rusal nie miał nigdy w historii.

W ślad za Hongkongiem, także na giełdzie w Moskwie akcje Rusal straciły na otwarciu ponad 10 proc..Wcześniej szwajcarski Glencore ogłosił tzw. force majeure (siła wyższa - zwolnienie od odpowiedzialności) na kontrakty z Rusal. Podobne oświadczenie w sprawie niektórych kontraktów z Rosjanami ogłosił brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto.

Spowodowało to wzrost cen metali na światowych rynkach. Jak podała agencja Prime aluminium podrożał na giełdzie w Szanghaju do 2321,2 dol./t (+0,6 proc.),. Drożała też miedź i cynk. Przypomnijmy, że tydzień temu Biały Dom zwiększył o 38 pozycji listę biznesmenów, oficjeli i firm z Rosji objętych sankcjami. Na liście tuzy rosyjskiej gospodarki. Oligarchowie bliscy Kremlowi: Oleg Deripaska (aluminiowy koncern Rusal), Wiktor Wekselberg ( Renova) - obaj byli najbogatszymi Rosjanami na liście Forbes'a, a także Sulejman Kermow -senator i właściciel największego koncernu wydobywającego złoto w Rosji; Kiriłł Szałamow (były już podobno zięć Władimira Putina); Pod sanacjami znalazł się też prezes Gazpromu Aleksiej Miller, Andriej Kostin prezes banku państwowego VTB, oraz kilku urzędników państwowych wysokiej rangi. Sankcjami objęte zostały m.in firmy: Rosoboroneksport - wyłączny eksporter rosyjskiej broni; spółki Olega Deripaski - EN+Group, Rusal i Bazowy element i Grupa Gaz (samochody); grupa firm Renova Wekselberga czy Gazprom burienie - największa firma wiertnicza Rosji.

Sankcje oznaczają odcięcie osób i firm od amerykańskiego rynku. W szczególności zakaz wjazdu i prowadzenia interesów w USA; zamrożenie kont i aktywów; amerykańskie firmy nie mogą prowadzić biznesów z firmami i osobami z lisy; podobne obostrzenia tyczą amerykańskich banków. USA przygotowują nowe restrykcje wobec firm i instytucji w Rosji dostarczających broń Syrii.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły