Gospodarka - Świat

Rezerwy nieco mniej zależne od dolara

Duży popyt na dolary był widoczny w trakcie pierwszej fali pandemii. O ile w pierwszym kwartale 2020 r. w rezerwach banków centralnych z całego świata znajdowało się 6,77 bln USD, o tyle na koniec drugiego kwartału już 6,9 bln USD.
Foto: Adobestock

W trzecim kwartale ten wzrost już wyraźnie wyhamował, a rezerwy dolarowe sięgnęły 6,94 bln USD, by w czwartym kwartale wzrosnąć do 7 bln USD. Procentowy udział dolara w globalnych rezerwach jednak spadł, gdyż zwiększyła się w tym czasie wielkość rezerw gromadzonych w innych walutach. W przypadku euro powiększyła się ona z 2,2 bln USD w pierwszym kwartale do 2,52 bln USD w czwartym. Euro stanowiło na koniec 2020 r. 21,2 proc. rezerw, gdy na koniec 2019 r. 20,5 proc. Udział jena japońskiego wzrósł w tym czasie z 5,7 do 6 proc., funta brytyjskiego z 4,6 do 4,7 proc., a juana chińskiego z 2 do 2,3 proc. Zmiana wartości rezerw to m.in. skutek deprecjacji amerykańskiej waluty. Indeks dolara, mierzący jego siłę wobec koszyka głównych walut świata, stracił ponad 10 proc. od szczytu z marca 2020 r. Do złotego dolar stracił w tym czasie też ponad 10 proc.

– Kilka trendów strukturalnych wpływa w negatywny sposób na średnioterminowe perspektywy dla dolara. Wśród nich jest powiększający się amerykański deficyt handlowy, finansowe otwieranie się Chin oraz wysiłki Unii Europejskiej mające na celu stworzenie wspólnego rynku długu dla regionu – twierdzi Zach Pandl, szef działu analiz rynków walutowych w Goldman Sachs.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.