REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Buy backi w modzie

Sony Corp. przeznaczy 100 mld jenów (910 mln USD) na skupienie z rynku swoich akcji. To pierwszy tak duży program buy backu w dziejach tej spółki. Po ogłoszeniu decyzji kurs akcji Sony wzrósł w piątek na tokijskiej giełdzie o 4,1 proc. Skupowanie zacznie się we wtorek i potrwa do 22 marca.
Foto: AFP

Buy back obejmie 2,4 proc. akcji spółki. Program ten ogłoszono kilka dni po tym, gdy gigant japońskiej telekomunikacji i technologii Softbank zapowiedział skupienie swoich akcji za rekordowe 600 mld jenów.

Sony szuka sposobów podreperowania reputacji wśród inwestorów, nadwerężonej mniejszymi zyskami z PlayStation i redukcją rocznej prognozy przychodów. Po tych raportach akcje spółki spadły w ciągu tygodnia o 14 proc., najbardziej od 3,5 roku, i znalazły się na poziomie najniższym od października 2017 r. W 2018 r. kurs akcji Sony wzrósł o 4,8 proc. Pogorszenie koniunktury sygnalizują też inne wielkie spółki technologiczne. Apple odnotował pierwszy od dwóch lat spadek przychodów.

Innymi względami kierował się Bank of America, który zwiększył program skupu akcji o 13 proc., do 22,5 mld USD, do czerwca. Akcje spółki w tym roku wzrosły o prawie 15 proc., a 2018 r. zakończyła ona rekordowym zyskiem netto 28,1 mld USD. W tym przypadku celem zwiększenia buy backu było dążenie do poprawy zwrotu z kapitału, często uważanego za jeden z najważniejszych wskaźników rentowności w sektorze finansowym. JB

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA