Gospodarka - Świat

Zagraniczni producenci marihuany na fali

Na amerykańskiej czy kanadyjskiej giełdzie notowanych jest wielu producentów marihuany używanej m.in. do celów zdrowotnych. Perspektywy dla rynku są obiecujące, dlatego ich notowania mocno rosną.
Foto: Bloomberg

Wartość światowego rynku medycznej marihuany wyniosła 16,5 mld USD w 2019 r. Oczekuje się, że badania kliniczne, działalność badawczo-rozwojowa oraz komercjalizacja produktów opartych na konopiach indyjskich będą dalej katalizatorem wzrostu rynku. Według szacunków grupy IMARC, światowy rynek marihuany medycznej będzie wykazywał silny wzrost w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dobre perspektywy zachęcają inwestorów, a stopy zwrotu z akcji spółek z tej branży są imponujące.

Przykładem jest kanadyjska firma Canopy Growth zajmująca się konopiami, która notowana jest na Nasdaqu. Akcje spółki zdrożały o ponad 72 proc. w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Spółka sprzedaje swoje produkty do ponad 16 krajów poza Kanadą. Kapitalizacja Canopy Growth wynosi blisko 12 mld USD.

Kolejnym przykładem jest Curaleaf Holdings. Przez ostatnie pół roku akcje spółki zdrożały o ponad 100 proc., a rynkowa wartość firmy wynosi 10,3 mld dolarów kanadyjskich (8,1 mld USD). Curaleaf to jeden z liderów na rynku medycznej marihuany w Stanach Zjednoczonych, który obecny jest w 23 stanach.

Jeszcze wyższa stopą zwrotu może pochwalić się Harvest Health & Recreation, który także notowany jest na giełdzie w Toronto. Akcje zdrożały przez ostatnie sześć miesięcy o ponad 170 proc. Spółka specjalizuje się w uprawie, posiada apteki i zakłady produkujące marihuanę leczniczą i rekreacyjną.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.