Premier: 6 czerwca kina i inne obiekty mogą zacząć działać

6 czerwca zdejmujemy restrykcje z obiektów gospodarczych, przy zachowaniu wymogów sanitarnych - poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Wśród tych obiektów wymienił kina.

Publikacja: 27.05.2020 12:02

Premier: 6 czerwca kina i inne obiekty mogą zacząć działać

Foto: AFP

- Dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić, że dane z mocą świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

- Od 30 maja sporo się zmieni. Najpierw zasady dotyczące maseczek. W przestrzeniach ogólnodostępnych , otwartych i zamkniętych gdzie można zachować 2 metry dystansu nie będą obowiązkowe – powiedział premier.

- Od soboty zdejmujemy ograniczenia w handlu. Nie będzie limitu osób w zależności od powierzchni sklepów. Podobnie będzie w gastronomii – podał Mateusz Morawiecki.

Dodał, że od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach. Przywrócono także możliwość zgromadzeń, ale będzie limit: do 150 osób.

Morawiecki pytany o rozgrywki sportowe i udział kibiców, nie wykluczył dobrych wiadomości i dla tej grupy.

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków. Pod trzema warunkami. To nie obowiązek, to możliwość. Jedni chcą otwierać się jak najszybciej, inni potrzebują czasu – uzupełnił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wahają się także kina. - Wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane. Ale mniejsze kina, czy organizatorzy imprez filmowych chcą przejść do działania jak najszybciej – powiedział Gliński

W ostatni poniedziałek we wtorek na antenie radiowej Jedynki to, że otwarcie kin w Polsce może nastąpić w pierwszej połowie czerwca zapowiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Tego dnia rząd miał odbyć konsultacje z branżą. Wcześniej mówiło się, że kina będą mogły ruszyć 1 czerwca.

- Bardzo mocno rozważany jest wariant uruchomienia kin w pierwszej połowie czerwca – mówiła Semeniuk. Zapowiedziała wówczas, że konkretną datę podać mają premier i minister zdrowia. Zastrzegła jednak, że o konkretnej dacie poinformują premier oraz minister zdrowia.

Kina w Polsce są zamknięte od 12 marca. Szefowie kin, z którymi rozmawialiśmy rano nie mieli wiedzy kiedy będą mogli je otworzyć. Data ta nie jest ich jedynym kłopotem.

– Musimy wiedzieć jaki reżim mamy zastosować, aby zacząć analizy jak szybko otworzymy kina - powiedział nam rano Tomasz Jagiełło, szef Heliosa (grupa Agory). Dodatkowo, jak tłumaczy Jagiełło, ponieważ nie działają kina w wielu krajach, w tym na największych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, to dystrybutorzy wstrzymują się z premierami i kina, jeśli mogą działać, to grają starsze filmy.

Dla przykładu, jak wspomina Jagiełło, według danych branży, na szczycie holenderskiego boxoffice’u w miniony weekend były takie pozycje jak „Incepcja” z 2010 roku. W Holandii kina otwierają się stopniowo. Niektóre zaczną działać 1 czerwca, inne 4 czerwca.

Polskie kina w ostatnich latach notowały rekordową frekwencję rzędu 60 mln sprzedanych biletów. Na chwilę przed zamknięciem kin w marcu na rynku trwała cenowa wojna o widza.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (za 2018 r.) w Polsce działa około 500 kin. Większość z nich – ponad 60 proc. – należy do podmiotów sektora publicznego, ale ponad 88 proc. seansów odbywa się w kinach prywatnych, gdzie pod względem udziału w widowni dominują sieci multipleksów: Cinema City, Helios i Multikino. Skupiają one około połowy widzów w skali roku. Na 2,2 mln seanse w 2018 r. około 22 proc. projekcji stanowiły filmy polskie.

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę