Giełda

Euforia na giełdach z powodu szczepionki

Dow Jones Industrial zaczął poniedziałkową sesję od rekordu. Zyskiwał na jej początku ponad 5 proc. Silnego paliwa do zwyżek dała mu informacja o udanych testach szczepionki na Covid-19 stworzonej przez Pfizer i BioNTech.
DJIA Foto: Bloomberg

- Dzisiaj jest wielki dzień dla nauki i dla ludzkości. Pierwsza seria wyników testów trzeciej fazy naszej szczepionki zapewnia wstępnie dowody na jej zdolność zapobiegania Covd-19 – poinformował Albert Bourla, prezes koncernu Pfizer. Szczepionka tej firmy (opracowana wspólnie z niemiecką spółką BioNTech), okazała się być skuteczna w 90 proc. Ta wiadomość wprawiła globalne rynki akcji w euforię. O ile sesja na giełdach europejskich zaczęła się od solidnych zwyżek, to po godzinie 13 zmieniła się w eksplozję radości. Niemiecki indeks DAX zyskiwał późnym popołudniem 6 proc., brytyjski FTSE 100 5,5 proc. a francuski CAC 40 7,9 proc. Sesja w USA zaczęła się od silnych zwyżek. Akcje Pfizera rosły na początku sesji w Nowym Jorku o 12 proc.

- Czekaliśmy na tę chwilę bardzo długo i mamy nadzieję, że wkrótce także inni dołączą do Pfizera i BioNTech, co pomoże nam przełamać błędne koło lockdownów i odmrażania gospodarki, które zabija biznes, prowadzi do wzrostu bezrobocia oraz ogromnie zwiększa zadłużenie na świecie. To światło w końcu tunelu a rynki czują niesamowitą ulgę - twierdzi Craig Erlam, analityk z firmy OANDA.

W poniedziałek po południu gwałtownie zyskiwały akcje spółek z branż mocno poszkodowanych w wyniku pandemii: linii lotniczych, biur podróży, sieci hoteli i restauracji. Papiery linii lotniczych EasyJet rosły w ciągu sesji o 26 proc., oceanicznych linii wycieczkowych Carnival Cruise zyskiwały ponad 30 proc. a sieci kin Cineworld rosły aż o ponad 50 proc. Ropa gatunku WTI drożała o 11 proc. a jej cena sięgała 41 USD za baryłkę. Złoto traciło natomiast ponad 3 proc. do dolara. Cena za uncję spadła do 1890 USD.

- Dobrą wiadomością jest to, że szczepionka jest czynnikiem pobudzającym zwyżki na rynkach a jeśli zostanie szybko rozwinięta i wdrożona, to będzie to wspierało ożywienie oraz narrację reflacyjną. Ale musimy być ostrożni, gdyż liczba pacjentów biorących udział w testach była jeszcze dosyć niewielka - uważa Chris Scicluna, szef działu analiz ekonomicznych w Daiwa Capital Research.

Pfizer i BioNTech będą kontynuować testy szczepionki do końca trzeciego tygodnia listopada. Później wyślą wyniki regulatorom, którzy mogą zatwierdzić je w ramach "szybkiej ścieżki". Pierwsze szczepionki mogą trafić pod koniec roku do personelu medycznego. Rząd USA ma już zakontraktowaną dostawę 100 mln dawek tej szczepionki a Unia Europejska zakontraktowała 200 mln dawek. (Dostawy zależne są oczywiście od ostatecznych wyników testów.) Wkrótce mogą też pojawić się na rynku szczepionki na Covid-19 opracowane przez inne firmy. Obecnie testy fazy trzeciej, czyli najbardziej zaawansowanej przechodzą szczepionki: koncernu AstraZenecka/Uniwersytetu Oksfordzkiego, spółki Moderna, koncernu Johnson & Johnson, firmy Bharat Biotech a także chińskich spółek CanSino Biologics, Sinovac i Sinopharm. W Rosji regulator zatwierdził już dwie szczepionki na Covid-19: Sputnik V (Instytutu Gamaleja) i EpiVacCorona. Obie nie przeszły jednak prób klinicznych fazy trzeciej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.