Giełda

Poranek maklerów: mWIG40 zmierza po rekord

Lekkie spadki na GPW, symboliczny wzrost na Wall Street, dziś z rana lekka korekta w Azji – ani wtorkowa sesja, ani początek dzisiejszej nie przynoszą zbyt wielu emocji.
Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Na naszym rynku wyróżnia się jednak mWIG40, który jest już bardzo blisko historycznego szczytu. Przy braku danych makro uwaga inwestorów i analityków koncentruje się na wybranych spółkach, w tym publikujących raporty finansowe.

Debata na temat inflacji trwa, ale NYSE na szczytach

Krystian Brymora, DM BDM

Na GPW mamy spokojny początek ostatniego tygodnia przed długim weekendem. Sezon wyników rozkręca się powoli, choć już ponad 20 spółek z rynku głównego opublikowało wyniki/szacunki, z czego ok. 60% przebiło oczekiwania, a ponad połowa kursów akcji zyskiwała (47% w sezonie 2Q'21). W tym tygodniu czekamy jeszcze na raporty banków (Alior, Santander), Budimexu, PKN czy Cognora. Na NYSE z kolei sezon wchodzi w decydującą fazę (dotychczas 81% spółek powyżej oczekiwań), a rynek, mimo paru wpadek, jest nim pozytywnie zbudowany osiągając nowe rekordy na S&P500 i DJIA. Wczoraj po sesji wyniki opublikował m.in. Twitter, Alphabet czy Microsoft. Tylko Twitter nie pobił konsensusu, choć akcje w handlu posesyjnym rosły o ponad 3%, kiedy zarząd poinformował o niewielkim wpływie zmiany polityki prywatności przez Apple (coś co spowodowało blisko 30% przecenę Snap). Dziś raportują m.in. GM, Ford, Coca-Cola czy eBay, a w czwartek Amazon (po sesji), co może szczególnie interesować akcjonariuszy Allegro. We wtorek papiery największej platformy zakupowej w kraju były kolejny raz najsłabszym komponentem WIG20 (-3,7%). Od ogłoszenia oferty Amazon Prime w Polsce akcje straciły już 20% i są najtańsze w historii, szybko zbliżając się do ceny emisyjnej (43 PLN z października'20). Mimo iż indeksy w ostatnich dniach kręcą się wokół punktu odniesienia, to nudno nie jest. Codziennie mamy wyróżniające się dwucyfrowym wzrostem/spadkiem spółki czy branże. W poniedziałek rynek odreagowywał spadki na spółkach górniczych. Wtorek należał do „zbitego" Medicalgorithmics (+47%) po deklaracji p. Rafała Brzoski o objęciu akcji nowej emisji spółki i w zasadzie przejęciu kontroli. Na rynkach trwa debata nt. presji cenowej. Pojawiają się opinie, że rynek kończy 40-letnią hossę na obligacjach i nieunikniony jest wzrost rentowności. Dziś nastroje o poranku są słabsze, a kontrakty notują 0,2-0,3% spadek.

Indeks średniaków blisko rekordu

Adam Dudoń, BM Alior Banku

Kluczowe indeksy na Wall Street zakończyły wtorkową sesję na symbolicznym plusie. Poznaliśmy wczoraj raporty dwóch spółek spod akronimu FAAMG. Microsoft odnotował w III kw. wzrost przychodów o 22% r/r, przebijając również prognozy analityków, zysk na akcję wyniósł 2,27 USD wobec konsensusu 2,07 USD, zysk netto wyniósł 20,5 mld USD wobec 13,9 mld USD przed rokiem. Alphabet wypracował 28 USD zysku na akcję wobec prognozy analityków na poziomie 23,5 USD. Przychody lekko pobiły konsensus, wyniosły 65,1 mld USD wobec oczekiwań na poziomie 63,3 mld USD. Dziś do spółek o największej kapitalizacji, które opublikują wyniki należą: Thermo Fisher Scientific, Coca-Cola, McDonald's, Sony, ServiceNow, Bristol Myers i Boeing.

Na krajowym rynku sesję na lekkim minusie zakończyły indeksy WIG20 i sWIG80, ale za to indeks mWIG40 odnotował 0,8-proc. wzrost – średnie spółki potrzebują jeszcze wzrostu o niewiele ponad 1%, aby ustanowić nowy historyczny szczyt notowań, przebijając ten z 2007 roku. Blue chipom najmocniej ciążyły walory Allegro (-3,7%), które systematycznie wyznacza kolejne historyczne dołki, punktem wsparcia może okazać się poziom ceny emisyjnej, czyli 43 zł. Dojście do historycznych szczytów przez indeks spółek spożywczych okazało się dobrym momentem do realizacji zysków, na wczorajszej sesji indeks przecenił się o 3,7%. W indeksie sWIG80 pod koniec sesji wyróżnił się Synektik (+14,8%), po publikacji informacji o rozpoczęciu badań pacjentów w ramach III fazy badań klinicznych kardioznacznika. Wśród pozostałych tematów znaczenia nabiera sezon raportowy także w kraju, już po wczorajszej sesji na rynek zaczęły spływać raporty za III kw. w tym: 1. Santander Bank wypracował 544 mln zł zysku netto (+18,2% wobec konsensusu i +13,3% r/r). 2. Zysk netto Alior Banku wyniósł 150 mln zł, wobec 82 mln zł w poprzednim roku, konsensus analityków zakładał zysk na poziomie 132 mln zł. Bank poinformował, że ostatnia podwyżka stóp o 40 pb powinna przełożyć się na poprawę wyniku odsetkowego w przyszły roku o 130-150 mln zł. 3. Budimex osiągnął 101 mln zł zysku netto, o 13% mniej r/r, przy przychodach na podobnym poziomie (2,3 mld zł). 4. JSW utworzy dodatkowy odpis aktualizujący wartość aktywów trwałych w wysokości 52 mln zł. 5. Asseco BS zarobiło 18,8 mln zł netto wobec 15,8 mln zł przed rokiem, przebijając oczekiwania analityków, które oscylowały w granicach 15,9-16,9 mln zł.

WIG20 relatywnie słabszy na tle zagranicy

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska

Wtorkowa sesja nie przyniosła większych zmian w sytuacji na krajowej giełdzie. Po poniedziałkowym odbiciu WIG20 od rejonów wsparcia przy 2 400 pkt., dobre nastroje były kontynuowane na początku notowań, jednak w trakcie dnia indeks stopniowo osuwał się, by zakończyć sesję na niewielkim minusie. Z jednej strony może to stawiać pod znakiem zapytania siłę odbicia od wspomnianego wsparcia, z drugiej strony dopiero spadek poniżej 2 400 byłby negatywnym sygnałem w średnim terminie. Tym niemniej WIG20 jest w ostatnich dniach relatywnie słabszy na tle indeksów zagranicznych, ponieważ w Europie oraz Stanach Zjednoczonych obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty. Może to być jednak swego rodzaju korekta relatywnej siły WIG20 z września oraz pierwszej części października, a w ujęciu trzech miesięcy krajowe blue chipy odnotowują zdecydowanie wyższą stopę zwrotu od rynków bazowych.

Jeżeli chodzi o zachowanie poszczególnych sektorów na warszawskiej giełdzie, to we wtorek liderem wzrostów był WIG-Media, który zyskał 5,9 proc. (za sprawą odbicia notowań WPL), a ponad 1 proc. wzrósł indeks WIG-Banki, ustanawiając nowe 3-letnie maksimum. Dobre zachowanie banków wyrównało ponad 2% spadki Dino i CD Projekt oraz ponad 3% przecenę Mercatora i Allegro w WIG20, natomiast sektor finansowy pozytywnie wpłynął na notowania mWIG40, który zakończył sesję najwyżej od czerwca 2007 roku i jest coraz bliżej ustanowionego wtedy rekordu wszech czasów. Sesja w Europie oraz Stanach Zjednoczonych przebiegła w pozytywnych nastrojach, a Europejski indeks Stoxx Europe 600 osiągnął podczas zamknięcia nowy historyczny szczyt, podobnie jak S&P 500 i Dow Jones. Inwestorzy w ten sposób dyskontują pozytywne wyniki spółek za III kwartał.

Pomimo pozytywnego zamknięcia wczorajszych notowań dziś z rana obserwujemy niewielką korektę indeksów azjatyckich i spadki kontraktów terminowych w Europie. Jest to skorelowane z niższymi notowaniami miedzi (obawy o gospodarkę Chin) oraz taniejącą ropą naftową (po danych o wzroście zapasów w USA). Ponadto indeksy mogą zanotować dziś mniejszą zmienność z uwagi na brak istotniejszych danych ekonomicznych – to zmieni się dopiero w czwartek i piątek, kiedy podane zostanę wstępne dane o inflacji za październik i PKB za III kwartał w USA i strefie euro. Zwracamy też uwagę, że po wtorkowej sesji poznaliśmy także wyniki Microsoft (przychody powyżej oczekiwań, zysk netto zbliżony do konsensusu, kurs wzrastał w handlu po sesji) oraz Alphabet (lepsze przychody i zysk netto, ale kurs spadł w handlu posesyjnym).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.