Giełda

Byki górą na starcie

Warszawska giełda otworzyła nowy tydzień na plusie. Czy ten optymizm uda się utrzymać do końca dnia?
Foto: Adobestock

Ubiegły tydzień, mimo kilku zawirowań, zakończył się bez przełomu. WIG20 wciąż porusza się w trendzie bocznym, chociaż w ostatnich dniach lekką przewagę miały niedźwiedzie. Początek tego tygodnia przynosi jednak zmianę nastrojów. W poniedziałek już w pierwszych minutach handlu indeks największych spółek naszego parkietu zyskiwał 1,5 proc. i po raz kolejny zbliża się do poziomu 1600 pkt.

W ruchu tym wspiera nas otoczenie.  Wzrosty oglądaliśmy podczas sesji azjatyckiej, gdzie na wartości zyskiwała większość indeksów. Nikkei225 zyskał prawie 0,5 proc., podobnie jak i Kospi. Shanghai Composite kończył notowania 0,2 proc. nad kreską. Mocno nowy tydzień zaczynają także europejskie indeksy. DAX już w pierwszych minutach rósł ponad 2 proc.

O ile dzisiaj kalendarz makroekonomiczny nie rozpieszcza inwestorów, tak cały tydzień zapowiada się już ciekawie. Czekają nas m.in. odczyty indeksów PMI za maj ze strefy euro. „Oczekiwania wskazują, że w ślad za odmrażaniem gospodarek maj przyniesie pierwsze symptomy odbicia aktywności" – napisali w porannym komentarzy ekonomiści PKO BP. Ważne dla rynków może okazać się także wystąpienie szefa Fed J.Powella przed Kongresem.

Ciekawe dane czekają nas również z rynku krajowego. Poznamy m.in. dane o sprzedaży detalicznej.

Początek nowego tygodnia przynosi chwilę oddechu złotemu. Dolar jest wyceniany na 4,21 zł natomiast euro kosztuje 4,56 zł.

Straty wciąż odrabia ropa naftowa. Baryłka ropy WTI jest wyceniana już powyżej 31 dolarów. W przypadku ropy Brent cena zbliża się do 34 dolarów.

Drożeje także złoto, które jest wyceniane na 1760 dolarów za uncję.

Powiązane artykuły