Giełda

Wyraźna słabość spółek technologicznych

Dzisiejsza wymiana na rynkach akcji najpierw przyniosła wstępne, nocne spadki futures na DAX rzędu 1,2-1,5% po wcześniejszym, pro-korekcyjnym rozdaniu na Wall Street.

Michał Pietrzyca, analityk techniczny DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Udało się jednak opanować emocje i wchłonąć podaż, dzięki czemu DAX zakończył wymianę blisko punktu odniesienia. Krajowy Wig20 nie mógł się jednak dzisiaj podnieść, gdyż mocno przywiązano się do scenariusza risk-off oraz czynników na froncie covidowym i monetarnym. W poniedziałek główne indeksy z Azji zanotowały od -1,1% do -2,3%, choć NIKKEI 225 zyskał na pierwszej sesji tygodnia 0,5%.

Pogorszenie nastrojów na rynkach wymusiło kilka czynników. Przede wszystkim spekulacje wokół możliwej do przeprowadzenia reformy systemu podatkowego w USA schłodziły inwestycyjny klimat. Inwestorzy zaczęli obawiać się, że zostaną w przyszłości nałożone konkretne podatki od transakcji finansowych, także daniny obciążające technologiczne firmy.

Po drugie w ostatnich dwóch tygodniach wyraźnie zredukowane zostały pozycje spekulacyjne na SPX a kapitał przeskoczył w stronę amerykańskich obligacji skarbowych. Wybicie się rentowności 10- latek z USA na roczne maksima sprowokowało myślenie o nadmiernej presji inflacyjnej, w tle zbliżającego się głosowania nad pakietem stymulacyjnym 1,9 bln USD Joe Bidena. Na rynku wyraźnie stawiano już od dobrych prawie dwóch miesięcy zakład, że zostanie podbita zmienność na S&P500 a teraz mamy przesunięcie części kapitałów w stronę rynku dłużnego oraz baczne spoglądanie na FED. Decydenci z Rezerwy Federalnej nadal jednak widzą więcej ryzyka dezinflacyjnego niż szybkiego wyskoczenia stopy inflacji na pułap 2%. Niemniej zakład został uruchomiony a dziwnym trafem faktycznie technologiczny NASDAQ zaczyna słabnąć w oczach, relatywnie na tle zmian DAX, DJIA i SPX. Najwyraźniej komercyjni gracze transferują kapitał w stronę spółek starej ekonomii, wychodząc z wywindowanych technologicznych tuzów.

Co ciekawe dzisiejsza słabość futures Nasdaq zbiegła się z tożsamymi spółkami z GPW i w ten sposób stracił dosyć istotnie m.in. WIG.GAMES (-2,1% ze 147 mln zł obrotów). Rotacja nie była zbyt duża a -2,75% na CDR i 122 mln zł obrotów mówi jedno, że wystąpiła w tym segmencie na GPW stosunkowo wąska podaż. Ostatni debiutant HUGE stracił dzisiaj 3,73% z 55 mln zł obrotów. Z kolei najsilniejsze ogniwo mieliśmy dzisiaj na WIG-Górnictwo (+1% i 179 mln zł obrotów), głównie za sprawą bardzo dobrego zachowania się akcji KGHM (+1,35% w kontekście +1,6% na miedzi).

Poniedziałkowe notowania Wig20 uplasowały się w wąskim zakresie zmiany 1978 - 1958 punktów. Licznik obrotów wyniósł tylko 810 mln zł, wyraźnie poniżej średniej, miesięcznej aktywności na poziomie ok. 1,2 mld zł. Pamiętajmy zatem, że dopiero kierunkowe wybicie się Wig20 z zakresu konsolidacji 2020 – 1930 punktów, poparte zwiększoną aktywnością, wskaże właściwy dla średniego terminu kierunek zmian.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.