Giełda

Analitycy oczekują poprawy zysków spółek w III kwartale

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ w III kwartale br. spodziewają się kontynuacji pozytywnego trendu w wynikach spółek z warszawskiej giełdy.
GPW Foto: Bloomberg

Ich prognozy zakładają poprawę powtarzalnego kwartalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto odpowiednio o ok. 34 proc. i ok. 51 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

- Według naszych prognoz znormalizowanych zysków (skonstruowanych na podstawie oczekiwań pojedynczych spółek), wzrost rok do roku powinien być dużo wyższy w zbiorze dużych spółek niż w przypadku małych i średnich, a powodu takiego stanu rzeczy upatrujemy w dużo niższej bazie powtarzalnych zysków za III kwartał 2020 roku w zbiorze właśnie dużych spółek – wyjaśniają eksperci.

Z przewidywań DM BOŚ wynika, że większość sektorów (lecz mniej niż w I półroczu br.) powinna zwiększyć swe znormalizowane zyski rok do roku (oraz w stosunku do okresu sprzed pandemii). Spodziewamy się, że jedynie budownictwo, nieruchomości i ochrona zdrowia zaraportują niższe niż rok temu znormalizowane zyski, a sektor dóbr konsumpcyjnych, dóbr podstawowych oraz budownictwa mieszkaniowego powinny wygenerować zbiorcze powtarzalne zyski zbliżone do ubiegłorocznych. Pozostałe sektory powinny zwiększyć rok do roku swe znormalizowane zyski, a najszybszego tempa (trzycyfrowego) wzrostu spodziewamy się w sektorze chemicznym, wydobywczym oraz ropy i gazu (niska baza) – przewidują.

W porównaniu z III kwartał 2019 (przed pandemią) oczekują, że wszystkie sektory poza chemicznym, bankami i nieruchomościami powinny przynajmniej „odrobić” straty poniesione w pandemii, co powinno być widoczne w zyskach za III kwartał br., a największą progresję (trzycyfrowe tempo wzrostu) znormalizowanych zysków prognozują w sektorze budownictwa, dóbr konsumpcyjnych, sprzętu komputerowego i wydobycia.

Wśród spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć wynikami za trzeci kwartał wymieniają: AB, Action, Asbis, Asseco Poland, Asseco SEE, Comarch, LiveChat, Lotos, PCC Rokita, PlayWay i PKN Orlen. Natomiast rozczarowania wynikami finansowymi spodziewają się ze strony Azotów, Eurocashu i PGNiG.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.