REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Ciekawy układ na platynie i palladzie

Platyna i pallad nie mają ostatnimi czasy dobrej passy. Ceny tych metali szlachetnych spadają, chociaż jeszcze nie tak dawno sytuacja na tym rynku wyglądała zgoła odmiennie.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

– Przewaga strony podażowej doprowadziła notowania platyny do okolic 850 USD za uncję, podczas gdy w kwietniu ceny oscylowały bliżej 900 USD za uncję. Zniżkom nie oparł się także pallad, który w ostatnich latach radził sobie wyraźnie lepiej od notowań pozostałych metali szlachetnych. O ile jednak jego cena pod koniec marca osiągnęła historyczny szczyt w okolicach 1600 USD za uncję, a jeszcze pod koniec kwietnia przekraczała 1400 USD za uncję, obecnie porusza się w rejonie 1300–1350 USD za uncję – zwraca uwagę Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Zauważa jednocześnie, że notowania tych metali się rozjechały, chociaż w gospodarce są wykorzystywane w podobny sposób. Dziś różnica w cenie obu metali wynosi ok. 450 USD. To jednak może się zmienić. Coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że różnica ta powinna w przyszłości się zmniejszać.

– Przedstawiciele spółki Norilsk Nickel, będącej głównym producentem palladu na świecie i jednym z kluczowych producentów platyny, powtórzyli właśnie to, o czym na rynkach obu metali mówi się od dawna: że luka pomiędzy cenami platyny i palladu powinna się zmniejszyć. Ma to wynikać z naturalnego mechanizmu: przy tak niskich cenach platyny firmom produkującym ten metal nie opłaca się inwestować w nowe punkty wydobycia, co może doprowadzić do ograniczenia podaży. Niemniej warto pamiętać, że z czysto fundamentalnego punktu widzenia oba kruszce mają niezłe perspektywy. Wiele wskazuje na to, że podaż platyny i palladu nie zwiększy się istotnie w najbliższych latach, podczas gdy popyt na nie może być spory – twierdzi Dorota Sierakowska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA