REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KSF: system finansowy jest stabilny

Komitet Stabilności Finansowej na czwartkowym posiedzeniu omawiał sytuację finansową Getin Noble i Idea Banku kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

W czwartek zebrał się Komitet Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzą przedstawiciele instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego: Minister Finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja finansowa Idea Banku i Getin Noble Banku, których głównych akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki (autor nagrania rozmowy z Markiem Chrzanowskim, byłym już szefem KNF, w której miały paść propozycje korupcyjne ze strony urzędnika). Omówiono wpływ ostatnich wydarzeń na stabilność systemu finansowego. Stwierdzono, że funkcjonuje on stabilnie, a KSF na bieżąco monitoruje sytuację banków. Wczoraj akcje Idea Banku i Getin Noble banku traciły na GPW nawet po odpowiednio 20 proc. i 30 proc., również dzisiaj kurs Getinu spadał, Od początku roku notowania Idei runęły o 89 proc. a Getinu o 75 proc.

KSF przypomniał o pełnej ochronie depozytów zgromadzonych w bankach o wartości do kwoty 100 tys. euro (obecnie niecałe 430 tys. zł). Obowiązuje ona bez względu na liczbę rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku (dla każdego z małżonków z osobna). Przypomniano, że zarówno Getin Noble Bank i Idea Bank są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.

Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny potwierdzają gotowość podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA