Finanse

Rynek akcji tkwi w marazmie

Niska płynność wciąż pozostaje jednym z głównych problemów naszego rynku. Widać to po wrześniowych statystykach. W ubiegłym miesiącu obroty na głównym rynku wyniosły 16,1 mld zł. Oznacza to, że średnie dzienne obroty na GPW wyniosły we wrześniu 768,8 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Płynność na rynku akcji od dłuższego czasu jest dużym wyzwaniem, ale w tym roku problem ten dodatkowo się nasilił. Jedynie w styczniu i czerwcu średnie dzienne obroty na GPW przekroczyły poziom 800 mln zł. W sumie w okresie od stycznia do września średni poziom aktywności na sesję wynosił 779,7 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 830,3 mln zł.

Nie tylko rynek akcji boryka się ze spadkiem aktywności inwestorów. Podobne tendencje widać również na rynku kontraktów terminowych. Wolumen obrotu futures na indeksy w tym roku jest o prawie 10 proc. mniejszy niż w 2018 r. Zwyżki notuje jedynie rynek kontraktów na akcje. W ciągu dziewięciu miesięcy wolumen obrotu nimi wyniósł ponad 1 mln sztuk. Jest to o prawie 7 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 r. Większym zainteresowaniem cieszą się produkty strukturyzowane. Obroty nimi od stycznia do września wyniosły 919 mln zł. To wzrost rok do roku o blisko 54 proc. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.